Warning: Constant FORCE_SSL_ADMIN already defined in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 91

Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 95
Výsledky testu ekologických vlhčených ubrousků - Radimradi.cz

Výsledky testu ekologických vlhčených ubrousků

Do testu ekologických vlhčených ubrousků bylo zařazeno sedm druhů ubrousků značek Naty, Seventh Generation, Attitude, Beaming Baby, Bambo a Helmi Baby. Zajímá vás, jak to dopadlo? Pojďme se na to podívat. 

Které ubrousky jsem hodnotila

Zkoušela jsem ekologické vlhčené ubrousky pro děti, které jsou dostupné běžnému spotřebiteli. Do testu jsem zařadila známé značky Naty, Seventh Generation, Attitude, Beaming Baby, Bambo a Helmi Baby. Nezkoušela jsem ubrousky značky MonPeri, protože mají špatné složení. Velkou výhodou ubrousků MonPeri je, že online e-shopy přímo uvádí jejich složení, které je následující: Aqua, Propylene Glycol, Coco-Glucoside, Panthenol, Phenoxyethanol, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Octyldodecanol, Citric Acid. Podrobný popis látek červeně vyznačených látek najdete v článku, který shrnuje test neekologických ubrousků. Zkrátka mi přišlo zbytečné zkoušet ubrousky s nepříliš pěkným složením, byť jsou ekologické. Proto do testu nebyly zařazeny. Dále jsem nezařadila všechny druhy ubrousků Naty, ale jenom ty nejlépe dostupné. Ubrousky Naty během testování začaly distribuovat zcela nové balíčky, které jsou k dostání pouze ve vybraných obchodech.

12 hodnocených atributů

Když jsem nashromáždila všechny ubrousky, sestavila jsem žebříček atributů, s nímž jsem dále pracovala. Všechny atributy mají stejnou váhu, ze které se vypočítává výsledná známka v procentech. Hodnotila jsem dostupnost, velikost, tloušťku, vlhkost, pěnivost, složení, parfemaci, jak se s nimi utírá (čistota), spotřebu, jak jsou zabaleny (a zda vysychají), jak jdou oddělit od sebe a konečně také poměr ceny a kvality. Za každý atribut mohly ubrousky získat 100 bodů a celkově mohly dostat až 1200 bodů.

Test se snaží být co nejméně subjektivní. Každý ubrousek jsem změřila metrem, porovnala tloušťku. Nejvíce subjektivním atributem je vůně, ale naštěstí ubrousky nebyly parfemované, tak se tento problém vyřešil zcela sám.

Složení a chemické látky

Složení testovaných ekologických ubrousků je výrazně lepší než u některých neekologických, přesto ve složení těm ekologickým ubrouskům silně konkurují značky Hipp Babysanft, Huggies s ubrousky Pure nebo ubrousky Babydream Extra Sensitiv z Rossmannu.

Ekologie

U ekologických ubrousků je podstatná také ekologická stránka, tedy jak jsou vyráběny a zda jsou rozložitelné. Věřte nebo ne, ale často není vůbec snadné zjistit, jak se ubrousky vyrábí a zda se vůbec rozloží. Vezmu to postupně.  Nejvíce ekologické z pohledu běžného smrtelníka jsou ubrousky značky Helmi Baby, které se vyrábí ve speciální vodní elektrárně. Teplo vzniklé výrobou se dále spotřebuje, továrna neprodukuje emise CO2, ubrousky i obal jsou rozložitelné ze 100 %. Další skupinku tvoří značky, které na svých výrobcích uvádí, že ubrousky jsou 100% rozložitelné, ale není jasné, jak jsou vyráběny. Mezi takové patří Beaming Baby, Naty, Attitude, Seventh Generation. Vůbec nejpodivnější ubrousky z hlediska ekologie jsou ubrousky značky Bambo, na kterých není uvedeno, zda se rozloží či nikoli a ani se v názvu a popisu produktu neobjevuje, že jsou ekologické. Ubrousky Bambo se vyrábí v Číně. Na obale ubrousků najdete příslušné certifikáty, dle kterých je možné usoudit, že ubrousky ekologické jsou. Toť vše, co zjistíte.

Výsledky: Jak to dopadlo?

S ekologickými vlhčenými ubrousky se utírá zadeček mírně hůře než s klasickými vlhčenými ubrousky. Záleží na zvyku. Všechny ubrousky měly dobré nebo velmi dobré složení a byly dostatečně velké. První dvě místa skončila velmi těsně a i zde záleží na preferencích spotřebitele. První místo obsadily vlhčené ubrousky Beaming Baby, které mají příjemnou vůni, jsou jemné, slabé a mají dobré složení. Ubrousky jsou bohužel velmi drahé a právě za poměr ceny a kvality jim byla snížena výsledná známka. Za jedno balení Beaming Baby zaplatíte přibližně tolik jako za multipack ubrousků Hipp Ultra Sensitive, které vyhrály výsledky testu. Jeden multipack po pěti kusech se prodává v Německu za necelá 4 eura, v ČR multipack po 4 kusech za 149 Kč. Ale zpátky k Beaming Baby. Tyto ubrousky koupíte levně na Heurece (98 Kč). Na ubrousky se nevztahuje akce: Kup víc, zaplať míň. Dostupné jsou také například na Biooo.cz, jenže zde jsou až o 20 Kč dražší na jednom balíčku.

Na druhém místě skončily vlhčené ubrousky Seventh Generation, které drží prvenství v tloušťce materiálu. Ubrousky jsou velmi silné, a dokonce jsou silnější než vítězné obyčejné vlhčené ubrousky Huggies. Velkým negativem je materiál samotný. Připomíná kuchyňské utěrky a může poškrábat zadeček (bohužel vyzkoušeno). Záleží na tom, jak má dítě citlivou pokožku. Některé děti snáší ubrousky Seventh Generation bez potíží. Díky vlastnostem patří ubrouskům právem druhé místo, žel materiál by mohl být jemnější.

Třetí příčku obsadily ubrousky Naty Sensitive. Na obale je uvedeno, že jsou silné, ale zdají se být relativně silnější, k velmi silným mají skutečně hodně daleko. Jejich výhodou je velmi příjemná vůně a také jemný materiál. Složení je dobré, přesto se může stát, že některým dětem s extra citlivou pokožkou nemusí vyhovovat (budou to jednotky případů). Na Heurece na ubrousky platí akce: Kup víc, zaplať míň. 🙂 Velký výběr najdete také na Feedo.cz.

  1. Beaming Baby?
  2. Seventh Generation
  3. Naty Sensitive
  4. Attitude
  5. Helmi Baby
  6. Naty (splachovatelné)
  7. Bambo Nature 

 

Beaming Baby ? 1. místo

beaming baby vlhčené ubrousky

Beaming baby vlhčené ubrousky

Cena a dostupnost (50 %): Průměrná
Velikost (100 %): Velké
Tloušťka (60 %): Slabší
Vlhkost (100 %): Vlhké akorát
Pěnivost (100 %): Nepění
Složení (85 %): Velmi dobré
Parfemace (100 %): Neparfemované
Čistota (90 %): Dobře se s nimi utírá
Spotřeba (90 %): Nespotřebují se rychle
Balení (80 %): Fólie se neodlepuje
Jak jdou ubrousky oddělit od sebe (90 %): Velmi dobře
Poměr ceny a kvality (70 %): Dobrý poměr; Cena: 120 Kč až 140 Kč
Celkem získaných bodů: 1015 (možné maximum 1200)
Hodnocení: 85 %

Ubrousky Beaming Baby jsou velké, tenké, nezapáchají, nevoní, někomu jejich aroma nemusí být příjemné, někdo jiný jej může milovat. Jsou jemné, nepodráždí pokožku. Jejich cena je vyšší, proto jsem k ní v poměru ceny a kvality také přihlédla. Mezi ekologickými vlhčenými ubrousky dopadly jako jedny z nejlepších. Hodí se pro děti s citlivou pokožkou. Negativem může být vysoká cena.

Seventh Generation ? 2. místo

Seventh Generation vlhčené ubrousky

Cena a dostupnost (50 %): Průměrná
Velikost (100 %): Velké
Tloušťka (100 %): Velmi silné
Vlhkost (90 %): Mohly by být vlhčí
Pěnivost (95 %): Nepění (neznatelně mezi prsty)
Složení (85 %): Velmi dobré
Parfemace (100 %): Neparfemované
Čistota (80 %): Dobře se s nimi utírá (hrubší materiál)
Spotřeba (100 %): Nespotřebují se rychle
Balení (80 %): Fólie se neodlepuje
Jak jdou ubrousky oddělit od sebe (90 %): Velmi dobře
Poměr ceny a kvality (50 %): Průměrný poměr (body dolů za materiál); Cena: 95 Kč až 105 Kč
Celkem získaných bodů: 1010 (možné maximum 1200)
Hodnocení: 84 %

Ubrousky značky Seventh Generation jsou extra silné, nespotřebuje se jich tolik (balení je oproti ostatním ekologickým ubrouskům velké a silné). Jejich složení je dobré, nejsou běleny chlórem a složení nedráždí pokožku. Poměr ceny a kvality je i přes vyšší cenu uspokojivý, protože ubrousků se nespotřebuje tolik. Mohly by být mírně vlhčí a jemnější. Při utírání díky zvláštnímu materiálu a nižší vlhkosti mohou poškrábat zadeček (po několika utřeních zrudne). Dostupné jsou online a v kamenných prodejnách se sehnat spíše nedají.

Naty Sensitive ? 3. místo

Vlhčené ubrousky Naty ECO sensitive

Vlhčené ubrousky Naty ECO sensitive

Cena a dostupnost (60 %): Průměrná
Velikost (100 %): Velké
Tloušťka (75 %): Středně silné
Vlhkost (100 %): Vlhké akorát
Pěnivost (100 %): Nepění
Složení (70 %): Spíše dobré
Parfemace (100 %): Neparfemované
Čistota (90 %): Dobře se s nimi utírá
Spotřeba (60 %): Spotřebují se rychle
Balení (70 %): Fólie se neodlepuje (může se roztrhnout)
Jak jdou ubrousky oddělit od sebe (50 %): Občas se spojí
Poměr ceny a kvality (75 %): Dobrý poměr; Cena: 89 Kč
Celkem získaných bodů: 950 (možné maximum 1200)
Hodnocení: 79 %

Ekologické vlhčené ubrousky Naty Sensitive patří k spíše silnějším, jsou velké, utírá se s nimi hezky. K dětské pokožce jsou šetrné, přesto by mohly pokožku nesmírně citlivého novorozence podráždit. U dětí s normální nebo citlivější pokožkou nezpůsobí žádnou vyrážku a ani zarudnutí. Naty Sensitive mají dobré složení, nejsou velmi tenké jako jiné ekologické ubrousky a jsou biologicky odbouratelné. Ubrousky s výtažkem z aloe vera a heřmánku krásně a svěže voní. Jsou vlhké akorát, nepění, netrhají se. Hůře se vyndavají z obalu a spotřebují se poměrně dost rychle. Za pořizovací cenu bezmála 90 Kč jsou spíše dražší na to, jakou chvilku vydrží. Velkým pozitivem je jejich ekologičnost. 

Attitude 4. místo

vlhčené ubrousky Attitude

Vlhčené ubrousky Attitude

Cena a dostupnost (50 %): Průměrná
Velikost (100 %): Velké
Tloušťka (60 %): Slabší
Vlhkost (90 %): Mohly by být vlhčí
Pěnivost (100 %): Nepění
Složení (85 %): Velmi dobré
Parfemace (100 %): Neparfemované
Čistota (70 %): Utírá se s nimi spíše dobře
Spotřeba (70 %): Spotřebují se rychleji
Balení (100 %): Uzavíratelný obal
Jak jdou ubrousky oddělit od sebe (40 %): Hůře
Poměr ceny a kvality (60 %): Průměrný; Cena: 127 Kč
Celkem získaných bodů: 925 (možné maximum 1200)
Hodnocení: 77 %

Ubrousky značky Attitude jsou velké, ale tenké. K utření zadečku je potřeba přehnout ubrousek na polovinu. Složení ekologických ubrousků je velmi dobré. Nezapáchají chemicky, nejsou parfemované, nepění, zadeček neodřou, jsou biologicky rozložitelné a lze je spláchnout do toalety. Obal je opatřen uzavíratelným víčkem, díky kterému balení nevysychá. 

Helmi Baby  5. místo

vlhčené ubrousky helmi baby

Vlhčené ubrousky Helmi Baby

Cena a dostupnost (50 %): Průměrná
Velikost (100 %): Velké
Tloušťka (70 %): Středně silné
Vlhkost (100 %): Vlhké akorát
Pěnivost (100 %): Nepění
Složení (60 %): Spíše dobré
Parfemace (100 %): Neparfemované
Čistota (80 %): Dobře se s nimi utírá
Spotřeba (65 %): Spotřebují se rychle
Balení (80 %): Fólie se neodlepuje
Jak jdou ubrousky oddělit od sebe (50 %): Občas se spojí
Poměr ceny a kvality (60 %): Průměrný poměr; Cena: 120 – 140 Kč
Celkem získaných bodů: 905 (možné maximum 1200)
Hodnocení: 75 %

Ubrousky značky Helmi Baby jsou velké, tenké, jejich složení nepatří k nejlepším, ale ani k nejhorším. Po vyzkoušení celého balení nezpůsobily žádné opruzeniny. Materiál je jemný a neodře zadeček. Ubrousky jsou ze 100 % rozložitelné, velmi ekologické, vyrobené ve Finsku ve speciální továrně. Hezky se s nimi utírá zadeček.

Naty (splachovatelné)  6. místo

Vlhčené ubrousky Naty flushable wipes

Vlhčené ubrousky Naty flushable wipes

Cena a dostupnost (60 %): Průměrná
Velikost (100 %): Velké
Tloušťka (50 %): Slabé
Vlhkost (100 %): Vlhké akorát
Pěnivost (100 %): Nepění
Složení (70 %): Spíše dobré
Parfemace (100 %): Neparfemované
Čistota (80 %): Dobře se s nimi utírá
Spotřeba (60 %): Spotřebují se rychle
Balení (70 %): Fólie se neodlepuje (může se roztrhnout)
Jak jdou ubrousky oddělit od sebe (50 %): Občas se spojí
Poměr ceny a kvality (75 %): Dobrý poměr; Cena: 79 Kč
Celkem získaných bodů: 895 (možné maximum 1200)
Hodnocení: 75 %

Ubrousky Naty mají dobré složení, jsou velmi tenké a lze je spláchnout do toalety. Ubrousky s výtažkem z aloe vera a heřmánku krásně a svěže voní. Jsou vlhké akorát, nepění, netrhají se. Špatně se vyndavají z obalu a spotřebují se poměrně dost rychle. Za pořizovací cenu bezmála 80 Kč jsou spíše dražší na to, jakou chvilku vydrží. Velkým pozitivem je jejich ekologičnost. Ubrousky nejsou parfemované, přesto krásně voní díky přidanému výražku z heřmánku a aloe vera.

Bambo Nature  7. místo

bambo vlhčené ubrousky

Bambo vlhčené ubrousky

Cena a dostupnost (50 %): Průměrná
Velikost (100 %): Velké
Tloušťka (60 %): Slabší
Vlhkost (100 %): Vlhké akorát
Pěnivost (100 %): Nepění
Složení (60 %): Spíše dobré
Parfemace (100 %): Neparfemované
Čistota (80 %): Dobře se s nimi utírá
Spotřeba (75 %): Spotřebují se rychleji
Balení (100 %): Uzavíratelný obal
Jak jdou ubrousky oddělit od sebe (0 %): Nenavazují
Poměr ceny a kvality (50 %): Průměrný poměr; Cena: 59 Kč
Celkem získaných bodů: 875 (možné maximum 1200)
Hodnocení: 73 %

Ubrousky Bambo Nature jsou velké, tenké, nezapáchají, nevoní. Jsou jemné, ale jejich složení nepatří k nejlepším. Balení ubrousků není označeno jako ECO/EKO. Bambo Nature vyrábí ekologické plenky, které mají v názvu “eco” výslovně uvedeno. Ve složení ubrousků najdete Propylene Glycol, který může u velmi citlivých jedinců podráždit pokožku. Vlhčené ubrousky Bambo Nature jsou vyráběny v Číně. Z balení se vytahují špatně.

Závěrem

V testu není žádný propadák. Všechny ubrousky obstály alespoň velmi dobře. Záleží vždy na tom, jak moc má dítě citlivou pokožku. Pro jedince s extrémně citlivou pokožkou vycházejí nejlépe ubrousky Beaming Baby, z těch neekologických rozhodně Hipp Sensitive. Čínsko-dánské ubrousky Bambo Nature patří k nejlevnějším, ale je na nich rozhodně co pilovat. Špatně se vyndavají z obalu, jejich složení by mohlo být mírně lepší. Pokud vám jde primárně o ekologii, mezi nejekologičtější ubrousky patří rozhodně Helmi Baby. Jde-li vám o složení a cenu, zkuste neekologické ubrousky Hipp Ultra Sensitive. V roce 2019 se změnilo složení u ubrousků Naty. Jak jste s nimi spokojeni?

Foto: Radimradi.cz, www.alza.cz, www.feedo.cz

Redakce
Redakce

Vítejte na stránkách Radimradi.cz. Založili jsme je pro vás. Pro matky s dětmi, nastávající rodiče i prarodiče, kteří neradi kupují zajíce v pytli a před pořízením kočárku, autosedačky, hraček, nádobí nebo dětské výživy si přečtou zkušenosti ze života. Na našich stránkách najdete informace o tom, jak je produkt dobrý, ale také jeho negativa, chyby, na které vás výrobce bude jen těžko upozorňovat. V tom tkví jejich největší přínos. Výrobky testujeme sami ve svém volném čase. Z tohoto důvodu nám může někdy trvat déle, než objektivní recenzi zveřejníme. Testujeme a hodnotíme proto, abychom vám řekli svůj názor a zkušenost, ne abychom dělali reklamu, nebo zneuctili nějaké výrobky.

Radimradi.cz
Logo