Warning: Constant FORCE_SSL_ADMIN already defined in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 91

Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 95
Navštivte Máchovo jezero, oblíbené rekreační místo pro dovolenku i pro rodiny s dětmi - Radimradi.cz

Navštivte Máchovo jezero, oblíbené rekreační místo pro dovolenku i pro rodiny s dětmi

Navštivte Máchovo jezero, oblíbené rekreační místo pro dovolenku

Kdo má rád v létě koupání a pobyt u vody, pak si své dovolenkové destinace vybírá podle toho. Kromě strávení volna na mořské pláži je možné vyrazit také k vodě v tuzemsku. Tradičním místem je Máchovo jezero, šestý největší rybník v České republice. Jaké místo nabízí možnosti ubytování a co všechno můžete vidět v jeho okolí?

Jezero, které je ve skutečnosti rybníkem

Ještě krátce po první světové válce se Máchovu jezeru říkalo Velký rybník nebo Velký Dokeský rybník, což je pojmenování, jež více odpovídá skutečnosti. Opravdu se v tomto případě jedná o rybník, který nechal ve 14. století založit sám císař Karel IV. Ale protože tu v 19. století rád pobýval básník Karel Hynek Mácha, dostal rybník pojmenování po něm. Ubytování v okolí Máchova jezera se nabízí hned v několika lokalitách. Z hlediska dostupnosti jsou zajímavé Staré Splavy, kam je možné se dopravit vlakem. Přímo v této obci jsou pak k dispozici příjemné penziony, v nichž možné strávit svoji dovolenou.

Staré Splavy a Jarmilina skála

Staré Splavy jsou lázeňské a rekreační vesnice, která k odpočinku sloužila již v 19. století. Byla oblíbenou destinací turistů z českých zemích stejně jako i z ostatních částí Rakouska-Uherska. Od roku 1867 tu slouží železniční trať, jež vede z Bakova nad Jizerou do České Lípy a Jedlové. Železniční budova ve Starých Splavech slouží od konce 19. století. K vidění tu jsou další pamětihodnosti – původní gotická výpusť z doby Karla IV., soubor dřevěných roubených usedlostí ze 17. až 19. století na návsi, Kohnova vila či Formanova vila Rut.

Neméně zajímavá je vyhlídka Jarmilina skála, jež se nachází na břehu Máchova jezera. Je pojmenována po hrdince Máchovy básně Máj. Dříve skála zasahovala do rybníku a právě z ní Jarmila skočila do vody.

Levné ubytování v kempech

Staré Splavy jsou výchozím bodem pro řadu turistických výletů do zdejšího okolí. I proto se vyplatí si tu zařídit levné ubytování v některém z kempů, kde jsou k dispozici chatky. Žlutá trasa je okružní a provede turisty okolo Máchova jezera. Po modře značené trase je možné se dostat do České Lípy, která je vzdálená asi sedmnáct kilometrů. Zpátky do Starých Splavů se pak lze vrátit po železnici.

Podél Máchova jezera se nachází několik kempů – Borný, Family kemp Máchovo jezero, kemp Březňák. V kempu Borný se lze zabavit v lanovém centru v korunách stromů, kde jsou tři okruhy podle náročnosti – malý, střední a velký.

Výlet na hrad Bezděz

Staré Splavy jsou součástí města Doksy. Sem je možné se svézt vlakem a pak absolvovat asi deset kilometrů dlouhou trasu na zříceninu hradu Bezděz. Je totiž velká škoda se sem nepodívat. Jedná se o raně gotický hrad, jenž nechal postavit Přemysl Otakar II. Později tu byl vězněný král Václav II. i se svou matkou. Hrad byl v majetku Valdštejnů, v současné době patří státu.

Hrad je známý i z románů spisovatele Vlastimila Vondrušky, který se zasadil hlavní postavu historických detektivek – Oldřicha z Chlumu. Možná, že se vám na zde podaří koupit zajímavý suvenýr, jenž vám bude výlet na zříceninu Připomínat. Potisk na hrnek s obrázkem hradu může být jednou takovou památkou.

Na letní sezónu připravuje hrad Bezděz řadu atraktivních akcí pro návštěvníky – kovářskou dílnu, skupinu historického šermu či hradní slavnosti, které jistě přilákají turisty z blízkého i vzdáleného okolí. Nenechte si ujít třeba dětskou neděli a divadelní pohádku O Smolíčkovi.

Na hrad Bezděz rád chodil i básník Karel Hynek Mácha, jenž se jím nechal inspirovat k napsání svého nejznámějšího díla Máj. Zříceninu je možné si projít bez průvodce v rámci volné prohlídky s tištěných textem a plánkem hradu. V sobotu a v neděli je pak k dispozici i průvodce.

Zdroj obrázku: jiriigaz / stock.adobe.com

Externí spolupráce
Externí spolupráce

Spolupracujeme také s externisty, kteří jsou specialisty ve svém oboru, a někdy nám přispějí článkem do magazínu. :) Jejich články mají přidanou hodnotu v tom, že autoři k dané problematice mají blízko, ví o ní nejvíce a snaží se své vědomosti maximálně předat dál.

Radimradi.cz
Logo