Warning: Constant FORCE_SSL_ADMIN already defined in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 91

Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 95
Barbie – světoznámá panenka nejen na hraní - Radimradi.cz

Barbie – světoznámá panenka nejen na hraní

Barbie – světoznámá panenka nejen na hraní

Zdroj obrázku: Dmitry Lobanov / Shutterstock.com

O této panence určitě slyšel každý, obzvláště teď, když v nedávné době vyšel úspěšný film. Pravděpodobně tedy není třeba ji představovat. Věděli jste ale, že tahle panenka nemusí sloužit jen ke hraní? Je dobře známá také ve světě sběratelství, a právě na to se dnes v tomto článku zaměříme.

První panenka se objevila před více než 60. lety

První Barbie panenky byly představeny již v roce 1959, což samo o sobě nahrává sběratelům. Pokud se u vás doma ukrývá jedna taková kráska z minulého století v dobrém stavu, pak je možné, že máte malý poklad.

Existují čtyři hlavní sběratelské kategorie

  1. Sběratelské edice Jsou navržené módními návrháři, inspirované filmovými postavami nebo hrami. Často obsahují detaily a příslušenství pro sběratele, jako jsou extra kousky oblečení.
  2. Limitované – Omezené edice, které jsou často těžko sehnatelné a mohou se stát ceněnými sběratelskými kousky.
  3. Výroční panenky Modely vyráběny k oslavám významných výročí, které časem získávají na hodnotě.
  4. Vintage – Jedná se o ty nejcennější kousky na trhu. Původní edice Barbie panenek vyrobených v 50. a 60. letech, které se dnes již opravdu hodně špatně shání.

 

Všechny ostatní, které nespadají do kategorií zmíněných výše, jsou ideální na hraní. Vždyť přece to je jejich hlavním posláním. Pořád je to krásná hračka, která dokáže vykouzlit nejeden dětský úsměv.

Jak rozpoznat hodnotnou panenku?

Hodnotu panenky určuje pět základních faktorů:

  • Stav – Hraje obrovskou roli, zda je v perfektním stavu s kompletním příslušenstvím.
  • Vzácnost – Obzvláště zajímavé jsou kousky, které byly vyrobeny v omezeném množství nebo se již neprodávají.
  • Historie – Kusy spojené s konkrétními historickými událostmi nebo významnými osobnostmi mohou být mimořádně ceněny.
  • Originální balení Pokud vaše panenka neopustila originální balení má zpravidla vyšší hodnotu.
  • Extra vlastnosti Neobvyklé rysy, jako jsou změny v designu nebo barvy pleti. Také jsou velmi ceněné “vadné kusy”, tedy takové, které se odlišují od ostatních sériově vyráběných.

Pokud máte někde na půdě nebo ve sklepě schované hračky z vašeho dětství, možná by stálo za to se podívat. Kdo ví, třeba tam najdete nějaké skryté poklady, které by dnes mohly mít cenu. A když už nic, tak alespoň můžete ukázat vašim ratolestem, s jakými panenkami si děti hrály, když jste byli malí vy. Mrkněte se na nějaké moderní kočárky pro panenky, pár doplňků, a vdechněte jim nový život. Byla by škoda, aby se na ně jenom prášilo.

Externí spolupráce
Externí spolupráce

Spolupracujeme také s externisty, kteří jsou specialisty ve svém oboru, a někdy nám přispějí článkem do magazínu. :) Jejich články mají přidanou hodnotu v tom, že autoři k dané problematice mají blízko, ví o ní nejvíce a snaží se své vědomosti maximálně předat dál.

Radimradi.cz
Logo