Warning: Constant FORCE_SSL_ADMIN already defined in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 91

Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 95
Výsledky velkého testu pracích prášku a gelů pro děti - Radimradi.cz

Výsledky velkého testu pracích prášku a gelů pro děti

Do testu pracích gelů a prášků pro děti jsem zařadila celkem 12 produktů, tři prací prášky a devět pracích gelů. Všechny produkty, které jsem zkoušela, mají na obale vyfoceno dítě, respektive jsou označeny “baby”, “pro děti” nebo “sensitive”. Výsledky mě překvapily a nepotěšily. Zajímá vás, co jsem zjistila? Tak  se na to pojďme podívat.

Co jsem hodnotila

Zaměřila jsem se na složení, vůni, hebkost prádla, čistotu, odstranění skvrn, dostupnost, poměr ceny a kvality. Úplně nejvíc mě zajímalo složení a také to, jak prací prostředek pere. Právě ke složení jsem nakonec v celkovém hodnocení přihlédla. Proč je to tak důležité? Představte si, že čekáte miminko a nevíte o dětech vůbec nic. Půjdete do obchodu a koupíte si nějaký prací gel s označením “pro děti”, nebo ještě lépe na něm uvidíte “lékaři doporučují”, “český výrobek” a podobně. V pracím gelu vyperete všechno dětské oblečení na běžný program, vyžehlíte ho a čekáte na porod. Narodí se vám malé miminko s extrémně citlivou pokožkou a problém je na světě. Starší dítě bude pravděpodobně snášet prací gel bez problémů, nedostane vyrážku, dermatitidu, ale novorozenec by klidně mohl. Jeho pokožka je totiž extrémně citlivá.

Značky hodnocených pracích prášků a gelů

Do testu jsem zařadila prací gel Batole Sensitive, Lovela, Bupi Color, Persil Sensitive, Ariel Baby, Ariel Sensitive, Denkmit prací gel Ultra Sensitive na jemné prádlo a vlnu a Denkmit Ultra Sensitive na barevné prádlo. Vybrala jsem také jeden EKO prací gel Frosch Baby. Z pracích prášků jsem vyzkoušela Lupilu dětský prací prášek Ultra Sensitive, prací prášek Batole a prací prášek Lovela.

Jak prací gely vypadají? Z levé strany: Lupilu prací prášek, Lovela prací gel, Batole, Bupi.

Z levé strany: Ariel Baby (modrý), Persil Sensitive, Denkmit prací gel Ultra Sensitive na barevné prádlo, Ariel Sensitive, Denkmit prací gel Ultra Sensitive na jemné prádlo a vlnu, Frosch Baby.

Složení pracích gelů

Prací gely obecně dopadly ohledně složení hůře než prací prášky. Ve složení se objevovaly pro děti nevhodné látky, které mohou podráždit pokožku nebo způsobit dermatitidu. Lékaři obecně doporučují prádlo pro novorozence 2x vymáchat v pračce. Jestliže jej vymácháte 2x, nezáleží na tom, v jakém pracím prostředku jste prádlo vyprali, a klidně můžete použít běžný prací prášek. Obecně lze říci, že prací gely pro novorozence nejsou vhodné, ale samozřejmě se objevují výjimky (třeba vítěz testu). Hned se k tomu dostanu. 🙂 Jaké látky můžete ve složení pracích gelů najít? 

Methylisothiazolinone: Může vyvolat alergickou reakci kůže, očí, plic. Dráždí pokožku a odborníci uvádí, že může způsobit až infarkt myokardu. Látka se nesmí od roku 2016 používat v bezoplachových kosmetických produktech. (Persil, Lovela, Ariel, Bupi)
Benzisothiazolinone: Konzervační látka pomáhá udržet produkt “čerstvý”. Látka není vhodná pro citlivou dětskou pokožku, protože může vyvolat alergickou reakci. Obě látky zvyšují pravděpodobnost vzniku dermatitidy. (Persil, Lovela, Ariel)
Konzervační látka (bronopol): Látka představuje silný alergen. Není vhodná do kosmetických produktů určených kojencům. Látka je toxická pro kůži a po vdechnutí také pro imunitní systém. Zvyšuje citlivost pokožky a může vyvolat kontaktní dermatitidu. (Batole)
Methylchloroisothiazolinone: Konzervační látka zabraňuje růstu bakterií, ale je označována jako nebezpečná látka (více zde). Je neurotoxická a taková může být také pro vyvíjející se plod. Může způsobit alergické reakce očí, kůže a plic. (Bupi)
Ethylenedioxydimethanol (Bupi)
Aniontové povrchově aktivní látky: Tato látka je bezpečná pro citlivou pokožku.
Neiontové povrchově aktivní látky: Dobře se rozpustí ve vodě a nejsou nebezpečné pro citlivou pokožku.
Fosfonáty: Užívají se ke stabilizaci bělící látky. Mají negativní ekologický dopad.
Optické zjasňovače: Tato chemická látka nevypere oblečení lépe, ale umí odrážet světlo a oblečení působí jasněji a čistěji. Látka může způsobit kožní problémy.
Enzymy: Likvidují skvrny od jídla a nejvhodnější teplota pro praní do 60 °C. Při překročení této teploty nefungují.

Podle látek, které se v některých pracích gelech ve složení vyskytují vidíme hned dvě věci. Tou první je, že látky mohou vyvolat podráždění pokožky a tou druhou je, že enzymy jsou účinné pouze do 60 °C, proto prací gely nejsou nejvhodnější pro praní špinavého prádla na 90 °C, které je z nějakého důvodu potřeba vyprat na takto vysokou teplotu.

Test pracích prášků a gelů pro děti: Banán byl velký problém.

Bílá bělejší, prádlo čistější

Ještě na skok ke složení. Možná, že se vám bude na první pohled zdát, že prádlo je fakt dobře vyprané. Bílé, krásně čisté, paráda. Za tuhle krásu mohou do jisté míry optické zjasňovače, jejichž úkolem je odrážet světlo. Díky odraženému světlu vypadá prádlo lépe, než tomu ve skutečnosti je. Lidské oko to nepozná, ani nemůže. Optické zjasňovače plní svou funkci perfektně a prací gely, které je obsahují, vyperou prádlo na první pohled lépe. Skvrny od příkrmů na jedničku nevypral žádný prací gel.

Test pracích prášků a gelů pro děti: Zátěžovka v podobě rajčatového pyré a špenátu.

Složení pracích prášků

Zkoušela jsem tři prací prášky s označením “pro děti”. Byly jimi Lupilu, Batole a Lovela. Prací prášek Lovela pere špatně. Účinně vypere, když dáte do pračky málo prádla a hodně prášku, jenže to už člověk může klidně prát v mýdle s Jelenem. 🙂 Jaké mají prací prášky složení? O poznání lepší než některé prací gely. V pracích prášcích najdete obecně méně škodlivých látek, protože nepotřebují precizní konzervaci. Jaké látky můžete ve složení pracích prášků najít? 

Aniontové povrchově aktivní látky: Tato látka je bezpečná pro citlivou pokožku.
Bělící činidla na bázi kyslíku: Tato látka je bezpečná pro citlivou pokožku.
Polykarbonáty a polykarboxyláty: Špatně biologicky odbouratelné.
Neiontové povrchově aktivní látky: Dobře se rozpustí ve vodě a nejsou nebezpečné pro citlivou pokožku.
Fosfáty: Ztěžují úpravu pitné vody. Mají negativní ekologický dopad.
Zeolity: Mohou na sebe vázat a uvolňovat těžké kovy. Reagují se solemi a s potem se mohou dostat skrze pokožku do těla, kde mohou vyvolat poruchu imunitního systému.
Optické zjasňovače: Tato chemická látka nevypere oblečení lépe, ale umí odrážet světlo a oblečení působí jasněji a čistěji. Látka může způsobit kožní problémy.
Enzymy: Likvidují skvrny od jídla a nejvhodnější teplota pro praní do 60 °C. Při překročení této teploty nefungují.

I v tomto případě sehrávají optické zjasňovače svou úlohu. Prací prášky obsahují zeolity, které na sebe mohou vázat těžké kovy, reagují s potem a solemi a mohou se dostat do těla přes pokožku. Na straně druhé musí dětské prací prášky splňovat přísné limity pro tyto látky.

Dostala jsem od vás otázku: Copak složení dětských produktů nikdo nehlídá? Ale ano, hlídá. Výrobci jistě splňují normu pro té či oné látky, která může být v produktech obsažena. Jenže pokud se na složení pracích prášků a gelů podíváme kritickým okem, tak zjistíme, že v něm je těch látek prostě moc. Každá ne příliš vhodná chemická látka může vyvolat podráždění kůže. Pokud prací gel nebo prášek obsahuje celý koktejl chemických látek, tak se pravděpodobnost na podráždění kůže zvyšuje. Pokožka novorozence je nesmírně citlivá a gely mohou způsobit podráždění. Z vlastní zkušenosti vím, o čem mluvím. Prádlo jsem musela 2x máchat. Kdyby mě napadlo koupit prací gel s lepším složením, nebo kdyby mě vůbec napadlo, že se ve složení budou vyskytovat dráždivé látky, tak by možná bylo po problému.

Test pracích prášků a gelů pro děti: Zátěžovka v podobě banánu.

Ještě chvilku strpení

Všechny testované prací prášky jsou primárně určeny pro praní dětského prádla, jenže s pracími gely to tak není. Například prací gel Persil Sensitive není určen na praní prádla pro kojence. Na gelu se nic takového nepíše. Jediné, co by mohlo být zavádějící, je označení “Sensitive” a obrázek dítěte. Toto v nás (matkách) vyvolá domněnku, že gel se hodí primárně na dětské prádlo. A úplně stejné to je také s pracím gelem Ariel Sensitive. Jenže gel má označení “sensitive” třeba jenom proto, že jemně voní, nebo v něm je přidaná speciální složka, případně méně sensitivní složka chybí. Ostatní prací gely jsou určeny pro citlivou dětskou pokožku (podle výrobce).

Test pracích prášků a gelů pro děti: Zátěžovka v podobě rajčatového pyré a špenátu. Ty detaily. 🙂

A jak to dopadlo?

Už vás nebudu napínat a ukážu vám, jak to celé dopadlo. Odkaz na kompletní recenzi najdete pod stručným hodnocením. Vítězem testu se stal prací gel Frosch Baby s hodnocením 84 %, na druhém místě skočil prací prášek Batole s hodnocením 67 %, třetí místo shodně obsadily prací gely Denkmit z DM s hodnocením 52 % (Denkmit Ultra Sensitive na barevné prádlo a Denkmit Ultra Sensitive na jemné prádlo a vlnu) a na čtvrtém místě skončil prací prášek Lupilu sensitive na dětské prádlo z Lidlu s hodnocením 51 %. Prací prášek Lovela uzavírá skupinu pracích prostředků, které mají označení “pro děti” právem s celkovým hodnocením 48 %. V ostatních pracích gelech se objevují výše zmíněné nevhodné látky, a proto obdržely výslednou známku, která odpovídá kvalitě jejich složení ve výši 10 % (Persil Sensitive, Ariel Baby, Ariel Sensitive, Batole, Bupi).

 1. Frosch Baby ⇐?
 2. Batole prací prášek
 3. Denkmit Ultra Sensitive na barevné prádlo a Denkmit Ultra Sensitive na jemné prádlo a vlnu
 4. Lupilu prací prášek na dětské prádlo
 5. Lovela prací prášek
 6. Persil Sensitive
 7. Ariel Baby
 8. Ariel Sensitive
 9. Batole
 10. Bupi

Frosch Baby gel na praní  (84 %)?

 • Cenová kategorie: $$ až $$$$ (záleží na tom, kde budete gel kupovat)
 • Cena a dostupnost (80 %): Jedna dávka stojí 6 Kč až 12 Kč. Velmi dobrá dostupnost.
 • Složení (90 %): EKO; (5–15 % neiontové povrchově aktivní látky, mýdlo, <5 % aniontové povrchově aktivní látky, enzymy a parfémy)
 • Vůně (70 %): Jemná, prádlo voní střídmě.
 • Hebkost prádla (80 %): Měkké.
 • Čistota a odstranění skvrn (80 %): Vypere i zaschlé skvrny. Banán moc ne.
 • Poměr ceny a kvality (100 %): Výborný

Frosch EKO: Složení pracího gelu na kojenecké prádlo.

Stručné hodnocení: Frosch Baby gel má velmi dobré složení, ale není vhodný na praní při extra vysokých teplotách, například při 95 °C. Voní jemně, pere dobře a levně ho koupíte například na Heurece

Celá recenze Recenze Baby Frosch

Batole prací prášek (67 %)

 • Cenová kategorie: $
 • Cena a dostupnost (80 %): Jedna dávka stojí 3 Kč až 6 Kč. Velmi dobrá dostupnost.
 • Složení (50 %): < 5 %: anionický a neoinický tenzid, enzymy, fosfonáty, parfém, optický zjasňovač, mýdlo, 5 % nebo více, avšak méně než 15 %: zeolit, bělící činidlo na bázi aktivního kyslíku
 • Vůně (70 %): Prádlo hezky voní, ale vůně rychle vyprchá.
 • Hebkost prádla (60 %): Není hebké.
 • Čistota a odstranění skvrn (70 %): Pere poměrně dobře. Záleží na dávkování a množství prádla v pračce.
 • Poměr ceny a kvality (70 %): Velmi dobrý

Složení pracího prášku Batole

Stručné hodnocení: Prací prášek Batole vypere prádlo velmi dobře, ale záleží na dávkování. Zkoušela jsem několik balení a patřil mezi nejlepší prací prášky. Nevypere zaschlý banán (ten až na druhý pokus) a nevypere extrémně zaschlé skvrny od příkrmů a mrkve. Koupit třeba zde.
Recenze

Denkmit prací gel Ultra Sensitive na barevné prádlo (52 %)

 • Cenová kategorie: $$
 • Cena a dostupnost (50 %): Jedna dávka stojí 6 Kč. Dostupný pouze v drogerii DM a v jejich e-shopu.
 • Složení (70 %): 5-30% aniontové povrchově aktivní látky, 5-15% neiontové povrchově aktivní látky, méně než 5% mýdlo a fosfonáty, obsahuje enzymy (amyláza, celuláza)
 • Vůně (10 %): Smrdí jako odlakovač. Prádlo nemá po vyprání žádnou vůni.
 • Hebkost prádla (70 %): Poměrně měkké.
 • Čistota a odstranění skvrn (50 %): Zaschlé skvrny nevypere. Gelu se musí dát více, než je uvedeno na obale. Poté pere lépe.
 • Poměr ceny a kvality (60 %): Dobrý

Složení pracího gelu Denkmit Ultra Sensitive na barevné prádlo

Stručné hodnocení: Denkmit prací gel Ultra Sensitive na barevné prádlo nepatří zdaleka k nejhorším. Pere průměrně a když dáte do pračky gelu více než je uvedeno na obale, vypere i prádlo velmi špinavé od příkrmů. Složením není EKO, ale je šetrný k pokožce. Smrdí jako odlakovač, ale na vyprané prádlo se zápach nepřenese.
Recenze

Denkmit prací gel Ultra Sensitive na jemné prádlo a vlnu (52 %)

 • Cenová kategorie: $$$
 • Cena a dostupnost (50 %): Jedna dávka stojí 7 Kč až 8 Kč. Dostupný pouze v drogerii DM a v jejich e-shopu.
 • Složení (70 %): 5-30% aniontové povrchově aktivní látky, 5-15% neiontové povrchově aktivní látky, méně než 5% mýdlo a fosfonáty, obsahuje enzymy (amyláza, celuláza)
 • Vůně (10 %): Smrdí jako odlakovač. Prádlo nemá po vyprání žádnou vůni.
 • Hebkost prádla (70 %): Poměrně měkké.
 • Čistota a odstranění skvrn (50 %): Zaschlé skvrny nevypere. Gelu se musí dát více, než je uvedeno na obale. Poté pere lépe.
 • Poměr ceny a kvality (60 %): Dobrý

Složení pracího gelu Denkmit Ultra Sensitive na jemné prádlo a vlnu

Stručné hodnocení: Denkmit prací gel Ultra Sensitive na jemné prádlo a vlnu není primárně určen na praní extrémně špinavého oblečení. Složením není EKO, ale je šetrný k pokožce. Smrdí jako odlakovač, ale na vyprané prádlo se zápach nepřenese.
Recenze

Lupilu dětský prací prášek – ultra sensitive (51 %)

 • Cenová kategorie: $
 • Cena a dostupnost (40 %): Jedna dávka stojí 4,4 Kč až 5,5 Kč. Dostupný pouze v supermarketu Lidl.
 • Složení (50 %): 5-15 %: aniontové povrchově aktivní látky, bělící činidla na bázi kyslíku, polykarbonáty; <5 %: neiontové povrchově aktivní látky, fosfáty, zeolity. Obsahuje optické zjasňovače, enzymy
 • Vůně (50 %): Nemá žádnou vůni, nesmrdí.
 • Hebkost prádla (50 %):  Tvrdší.
 • Čistota a odstranění skvrn (60 %): Pere průměrně.
 • Poměr ceny a kvality (60 %): Dobrý

Stručné hodnocení: Prací prášek Lupilu patří k levnějším a je dostupný pouze v supermarketu Lidl. Pere průměrně a záleží, kolik dáte do pračky prášku a prádla. Pokud dáte prášku více, než je uvedeno na obale, pere lépe.
Recenze

Lovela prací prášek (48 %)

 • Cenová kategorie: $
 • Cena a dostupnost (100 %): Jedna dávka stojí 4 Kč až 6 Kč. Dostupnost je velmi dobrá.
 • Složení (50 %): < 5 % aniontové povrchově aktivní látky, mýdlo, polykarboxyláty, parfémy, 5 – 15 % neiontové povrchově aktivní látky, 15 – 30 % zeolity
 • Vůně (60 %): Nevoní výrazně, neohromí. Vůně po vyprání rychle vyprchá.
 • Hebkost prádla (20 %): Hrubé
 • Čistota a odstranění skvrn (40 %): Pere spíše hůře
 • Poměr ceny a kvality (40 %): Podprůměrný

Stručné hodnocení: Prací prášek Lovela nevyniká složením, vůní, cenou a ani schopností vyprat prádlo zaschlé od příkrmů. Ve všech ukazatelích je průměrný až podprůměrný, ale jeho složení nepatří k nejhorším.
Recenze

Persil Sensitive prací gel (78 % / 10 %)

 • Cenová kategorie: $ až $$ (záleží na tom, kde budete gel kupovat)
 • Cena a dostupnost (100 %): Jedna dávka stojí 4 Kč až 9 Kč. Dostupnost je výborná.
 • Složení (10 %): 5-15% aniontové povrchově aktivní látky, <5% neiontové povrchově aktivní látky, mýdlo, fosfonáty, Optické zjasňovače, Enzymy, Parfém, Benzisothiazolinone, Methylisothiazolinone
 • Vůně (100 %): Krásně voní
 • Hebkost prádla (90 %): Krásně hebké
 • Čistota a odstranění skvrn (80 %): Pere perfektně
 • Poměr ceny a kvality (90 %): Výborný (Hodnocení bez ohledu na složení: 78 %)

Složení pracího gelu Persil Sensitive

Stručné hodnocení: Persil Sensitive prací gel krásně voní, dobře pere a v akci jej koupíte za perfektní cenu. Ale svým složením není vhodný na praní prádla pro novorozence a pro děti s citlivou pokožkou. Výrobce neuvádí, že gel je pro dětské prádlo určený, ale obrázek dítěte a název “sensitive” by mohl být zavádějící.
Recenze

Ariel Baby (67 % / 10 %)

 • Cenová kategorie: $ až $$ (záleží na tom, kde budete gel kupovat)
 • Cena a dostupnost (100 %): Jedna dávka stojí 3,7 Kč až 7,8 Kč. Dostupnost je výborná.
 • Složení (10 %): 5-15% Aniontové Povrchově Aktivní Látky, <5% Neiontové Povrchově Aktivní Látky, Fosfonáty, Mýdlo, Benzisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Parfémy, Optické Zjasňovače
 • Vůně (50 %): Gel krásně voní, ale prádlo po vyprání není příliš cítit.
 • Hebkost prádla (90 %): Krásně hebké
 • Čistota a odstranění skvrn (80 %): Pere perfektně
 • Poměr ceny a kvality (70 %): Velmi dobrý  (Hodnocení bez ohledu na složení: 67 %)

Složení pracího gelu Ariel Baby

Stručné hodnocení: Ariel Baby koupíte v akci za velmi slušnou cenu. Pere dobře, hezky voní, prádlo je po vyprání měkké. Jenže svým složením se nehodí pro citlivou dětskou pokožku. Označení “Baby” je proto zavádějící.
Recenze

Ariel Sensitive (67 % / 10 %)

 • Cenová kategorie: $ až $$ (záleží na tom, kde budete gel kupovat)
 • Cena a dostupnost (100 %): Jedna dávka stojí 3,7 Kč až 7,8 Kč. Dostupnost je výborná.
 • Složení (10 %): 5-15% Aniontové Povrchově Aktivní Látky, <5% Neiontové Povrchově Aktivní Látky, Fosfonáty, Mýdlo, Enzymy, Benzisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Parfémy
 • Vůně (50 %): Gel krásně voní, ale prádlo po vyprání není příliš cítit.
 • Hebkost prádla (90 %): Krásně hebké
 • Čistota a odstranění skvrn (80 %): Pere perfektně
 • Poměr ceny a kvality (70 %): Velmi dobrý  (Hodnocení bez ohledu na složení: 67 %)

Složení pracího gelu Ariel Sensitive

Stručné hodnocení: Ariel Sensitive  koupíte v akci za velmi slušnou cenu. Pere dobře, hezky voní, prádlo je po vyprání měkké. Svým složením se nehodí pro citlivou dětskou pokožku. Označení “Sensitive” je proto zavádějící. Paradoxně má lepší složení než Ariel Baby.
Recenze

Lovela prací gel (47 % / 10 %)

 • Cenová kategorie: $ až $$ (záleží na tom, kde budete gel kupovat)
 • Cena a dostupnost (80 %): Jedna dávka stojí 3,8 Kč až 8 Kč. Dostupnost je velmi dobrá.
 • Složení (10 %): 5 – 15 %: aniontově povrchově aktivní látky, < 5 %: neiontové povrchově aktivní látky, fosfonáty, mýdlo, benzisothiazolinon, methylisothiazolinon, parfém
 • Vůně (60 %): Nevoní výrazně, neohromí. Vůně po vyprání rychle vyprchá.
 • Hebkost prádla (60 %): Není hebké
 • Čistota a odstranění skvrn (40 %): Pere spíše hůře
 • Poměr ceny a kvality (40 %): Podprůměrný  (Hodnocení bez ohledu na složení: 47 %)

Složení pracího gelu Lovela

Stručné hodnocení: Prací gel Lovela se svým složením nehodí na citlivou dětskou pokožku. Pere průměrně, jeho vůně není výrazná, prádlo po vyprání není tvrdé jako u pracího prášku Lovela.
Recenze

Batole sensitive prací gel (52 % / 10 %)

 • Cenová kategorie: $$
 • Cena a dostupnost (100 %): Jedna dávka stojí 5,3 Kč až 7 Kč. Dostupnost je velmi dobrá.
 • Složení (10 %): méně než 5 %: parfém, konzervační látka (bronopol), enzym, neionický tenzid, mýdlo; 5 % nebo více, avšak méně než 15 %: anionický tenzid.
 • Vůně (60 %): Gel krásně voní jako mýdlo. Prádlo po vyprání voní velmi mírně.
 • Hebkost prádla (60 %): Není hebké
 • Čistota a odstranění skvrn (60 %): Pere průměrně
 • Poměr ceny a kvality (40 %): Podprůměrný  (Hodnocení bez ohledu na složení: 52 %)

Složení pracího gelu Batole Sensitive

Stručné hodnocení: Prací gel Batole koupíte v akci za slušnou cenu. Gel nepere moc dobře, voní hezky jako mýdlo, ale prádlo po vyprání už tak hezky nevoní. Svým složením se nehodí pro citlivou dětskou pokožku a označení “sensitive” je zavádějící.
Recenze

Bupi Color prací gel (37 % / 10 %)

 • Cenová kategorie: $
 • Cena a dostupnost (50 %): Jedna dávka stojí 4 Kč až 5 Kč. Dostupný je online, případně ve vybraných hypermarketech.
 • Složení (10 %): 5-15% aniontové povrchově aktivní látky < 5% neiontové povrchově aktivní látky < 5% mýdlo, parfum, stabilizátor barev, methylchloroisothiazolinone, methylisothiazolinone, ethylenedioxydimethanol
 • Vůně (60 %): Gel voní, prádlo po vyprání je mírně cítit.
 • Hebkost prádla (60 %): Není hebké
 • Čistota a odstranění skvrn (50 %): Pere spíše špatně
 • Poměr ceny a kvality (30 %): Špatný  (Hodnocení bez ohledu na složení: 37 %)

Složení pracího gelu Bupi Color

Stručné hodnocení: Bupi Color prací gel koupíte v akci za solidní cenu. Gel patří svým složením k nejhorším. Prádlo špinavé od příkrmů někdy vypere, jindy ne. Gelu musíte dát do pračky hodně, aby bylo prádlo čisté.
Recenze

Závěrem

Test pracích gelů a prášků pro děti jsem chystala několik měsíců. S některými pracími prášky a gely jsem měla dlouhodobou zkušenost, jiné jsem testovala prvně. Zkoušela jsem několik balení pracího prášku Lovela a Batole, několik velkých láhví pracího gelu Ariel Sensitive a Persil Sensitive. Poprvé jsem zkoušela prací prášek Lupilu a prací gely Frosch Baby, Ariel Baby, Batole, Bupi a Lovela. Nejvíce mě překvapil prací gel Frosch Baby, který má dobré složení, hezky pere a hezky voní. Zklamal mě Bupi Color prací gel, který má ve složení extrémně škodlivé látky, stejně jako prací gel Batole, který obsahuje bronopol. Děti po pracích gelech neměly vyrážku, ale už jsou trošku starší.

Filkovi jsem prádlo jako novorozenci dvakrát máchala. Prala jsem v pracím prášku Lovela, Batole a v pracím gelu Persil Sensitive. Ani jeden prací prostředek mu nevyhovoval, proto jsem na radu lékařů prádlo vždy dvakrát máchala, a to nakonec pomohlo.

Na praní dětského prádla myslí už i výrobci. Existují programy určené speciálně na jemné prádlo pro děti. Velmi podobně jsou jim také programy pro alergiky. Jejich princip stojí obvykle na dvojím máchání, které odstraní z prádla zbytky pracího prostředku. Vybrat můžete také parní pračku, která dokáže zlikvidovat bakterie a alergeny. Prádlo se tak vydezinfikuje a zároveň načechrá. Použitý zdroj: Srovnávací test praček, Arecenze.cz

Prací gely nevhodných látek obsahují nepatrné množství, přesto si nemusí s citlivou pokožkou novorozence vždy sednout . Z testu je vidět, že i prací gely, které nevhodné látky neobsahují, celkem slušně perou, případně neperou o nic hůře než gely s ne příliš vhodným složením. Příkladem mohou být prací gely Denkmit z drogerie DM, které nejsou parfemované, nevoní, ale neobsahují pro novorozence dráždivé látky.

Jestli chcete prát s minimálním dopadem na zdraví i přírodu, zkuste ekologické prací prášky na shopu Econea. Značka velmi pečlivě dbá na to, aby prodávané produkty měly co nejvíce eco-friendly složení.

Testy v roce 2019

I v roce 2019 budeme zkoušet prací prášky a gely. Velký test zatím neplánujeme a na pořadu dne bude až příští rok. Chtěli bychom do testu zařadit například prací prášek pro děti Persil, ekologické prací prášky a gely, prací gely privátních značek obchodních řetězců Rossmann, Lidl, Tesco.

Foto: Radimradi.cz

Redakce
Redakce

Vítejte na stránkách Radimradi.cz. Založili jsme je pro vás. Pro matky s dětmi, nastávající rodiče i prarodiče, kteří neradi kupují zajíce v pytli a před pořízením kočárku, autosedačky, hraček, nádobí nebo dětské výživy si přečtou zkušenosti ze života. Na našich stránkách najdete informace o tom, jak je produkt dobrý, ale také jeho negativa, chyby, na které vás výrobce bude jen těžko upozorňovat. V tom tkví jejich největší přínos. Výrobky testujeme sami ve svém volném čase. Z tohoto důvodu nám může někdy trvat déle, než objektivní recenzi zveřejníme. Testujeme a hodnotíme proto, abychom vám řekli svůj názor a zkušenost, ne abychom dělali reklamu, nebo zneuctili nějaké výrobky.

Radimradi.cz
Logo