
Těhotenství a chvíle po porodu jsou pro většinu žen radostnými okamžiky. Když na vás poprvé nový přírůstek zamžourá, jedná se o nepopsatelný zážitek, který pochopí jen rodiče. Stejné období je však spojeno i s negativní stránkou. Těhotenství i porod jsou pro tělo neskutečnou zátěží a dovedou ženu vyčerpat nejen psychicky, ale také fyzicky. Po porodu není ničím výjimečným ani inkontinence a další problémy spojené s povoleným pánevním dnem. Těmto problémům však naštěstí můžete snadno předcházet.
Proč dochází k povolení pánevního dna během těhotenství a porodu
Inkontinence ani další problémy s povoleným pánevním dnem se rozhodně netýkají všech žen. Pokud jste měla tyto svaly před otěhotněním ve skvělé kondici, možná žádný problém ani nezaznamenáte. Během těhotenství se však svaly postupně uvolňují s tím, jak roste vaše děloha a tělo se celkově přizpůsobuje dorůstajícímu děťátku. Před porodem se pak svaly uvolňují, aby dítě mohlo projít. Svaly pánevního dna dále ovlivňuje průběh porodu samotného a případná další poranění
S povolenými svaly pánevního dna pak dochází k dalším nepříjemným problémům, kterým se však dá poměrně snadno předcházet.
Mám s posilováním pánevního dna čekat, nebo začít v šestinedělí?
To je častá otázka, na kterou není úplně jasná odpověď. Většina odborníků však doporučuje začít co nejdříve. Šestinedělí je právě obdobím, kdy se v těle vrací po porodu vše do normálu a je tak ideálním časem vrátit do normálu i pánevní dno. Pokud však nemáte s posilováním pánevního dna zkušenost z doby před těhotenstvím, je lepší počkat právě až po šestinedělí.
Ať tak nebo tak, nejdůležitější, na čem záleží, jsou vaše vlastní pocity po porodu.
Pomůže fyzioterapeut i pomůcky
Pokud nemáte s posilováním pánevního dna zkušenosti, můžete se obrátit přímo na fyzioterapeuta, který vám poradí, jak na to, abyste se v takto citlivém období nezranila. Poté, co své dno aktivujete, můžete koncem šestinedělí začít používat i speciální pomůcky, které únikům moči a dalším příznakům zamezí.
Může jít například o známého pomocníka při posilování pánevního dna, jako jsou například venušiny kuličky. Kuličky můžete vybírat z mnoha velikostí i s různou váhou. V začátcích vždy sáhněte radši po menší a lehčí alternativě.
Po šestinedělí můžete vyzkoušet také například vibrátor přímo určený k posílení těchto svalů.
Při cvičení se vždy řiďte vlastním pocitem a jako u každého posilování i zde platí, že méně je více. Hlavně v začátcích.