Warning: Constant FORCE_SSL_ADMIN already defined in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 91

Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 95
Muumi Baby: Inspirativní příběh značky, který možná neznáte - Radimradi.cz

Muumi Baby: Inspirativní příběh značky, který možná neznáte

Ekologické plenky Muumi jsou vhodné pro děti s citlivou pokožkou. Pro jejich ekologičnost, precizní provedení a krásný design se záhy staly mezi rodiči oblíbené. Během čtyřiceti let se rozšířily po celé Evropě a odbytiště našly také v USA. Znáte jejich původ a víte, za jakých okolností se se vyrobily a proč? Pojďme se na to společně podívat.

Nová BIO plena

Když se Oskari, syn papírenského průmyslníka Raima Nuortie, narodil, nemohl používat látkové pleny. Jeho kůže byla tak citlivá, že kontakt s vlhkou látkou nelibě nesla. Ale co dělat v 70. letech 20. století, když trh s jednorázovými BIO plenkami prakticky neexistoval? Raimo Nuortie si věděl rady. Vyvinul pro svého malého synka nový druh plenek s absorpčním jádrem z čisté celulózy. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Pokožka malého Oskariho se zlepšila, jeho otec v roce 1978 svůj vynález patentoval a založil vlastní firmu Delipap Oy. Rodinný podnik budoval od základů, s velkým úsilím a přes všechny překážky, které s sebou podnikání nese, se mu podařilo něco nevídaného. Vybudoval úspěšnou firmu, která si charakter rodinného podniku zachovala dodnes.

Zakladatel společnosti Delipap Oy.

Zakladatel společnosti Delipap Oy Raima Nuortie s dvojčaty Riikkou a Sanou.

Raimo Nuortie otevřel první továrnu, kterou vlastnila společnost Nummela. Na svou vlastní výrobní halu si musí ještě desítky let počkat. Prozatím o růstu společnosti a dalším vývoji plenek nic netuší a v továrně společnosti Nummela vyrábí dětské pleny s patentovaným nápadem. Jako surovinu se využívá pouze čerstvý papír, z nějž se vyrobí vnitřní i svrchní materiál plenky. Vlhkost se rozšíří rovnoměrně uvnitř pláště a nezpůsobí podráždění pokožky. K vyrobení první plenky pod značnou Muumi musí uplynout ještě 12 let. Za tuto dlouhou dobu je výroba patentovaných plenek už řádně zavedena. O rok později, v roce 1980, přichází na trh zcela nová značka Vuokkoset, pod kterou Delipap Oy prodává dámské hygienické potřeby.

První plenka Muumi

V roce 1991 začne Delipap Oy na svých výrobcích uvádět obrázky, které vdechnou plenkám označení „mumínkovské“ (Muumi). Mumínci, legendární postavičky finské spisovatelky a ilustrátorky Tove Jansson, jsou známé po celém světě a dokreslují perfektní ryze finský produkt. Jak se na plenkách Mumínci objevily? Již na konci 80. let 20. století kontaktoval Raimo Nuortie osobně Tove Jansson. Raimo její umění miloval, což ji určitě řekl. Snad všichni Finové jsou na její příběhy a umělecká díla nesmírně pyšní, a když poletíte na mezinárodní letiště Helsinki-Vantaan lentoasema zjistíte bezprostředně po příletu, jak moc Finové na umění Tove Jansson milují. 🙂 Mít na svých výrobcích Mumínky, to byl Raimův velký sen. Možná, že tento příběh dopadá až neuvěřitelně idylicky.  Tove Jansson s použitím Mumínků na ryze finských plenkách souhlasí a roku 1991 se první balení plenek Muumi Baby začne prodávat ve finských obchodech.

Plenky Muumi Baby získaly v roce 1998 jako první jednorázové pleny pro děti certifikát Finnish Allergy, Skin and Asthma Federation, který zaručuje, že ve výrobku nejsou přítomny parfémy a ani další přidané látky, které mohou vyvolat podráždění pokožky. Přelom nastal v roce 2006, kdy plenky získaly jako jedny z prvních dětských plenek na světě to nejvyšší ekologické ocenění Nordic Swan eco label.  A není se čemu divit. Továrna na výrobu plenek je ekologicky odpovědná. Ostatně, jak funguje výroba, o tom budu pojednávat následující řádky níže. Od dva roky později slaví společnost 30 let od svého vzniku. Jak je oslavit lépe než biologicky rozložitelným plastovým obalem, který plenky chrání? Největší přelom nastává v roce 2010, kdy se výroba plenek uskutečňuje výhradně v certifikované vodní elektrárně.

Výroba plenek

Vodní energie je obnovitelný zdroj energie. Při výrobě plenek se nevytváří emise oxidu uhličitého.  Krok k vytvoření vlastní vodní elektrárny byl velmi významný z hlediska ekologické výroby. V roce 2012 společnost udělala největší investici ve své historii. Do továrny přibyla nová výrobní linka v souladu s etickým přístupem k životnímu prostředí.  Od roku 2014 se vyrábí plenky Muumi s takovým designem, který známe dnes.

Plenky jsou vyráběny z materiálů šetrných k životnímu prostředí. Hlavní surovinou pro výrobu je celulóza. Materiál není bělen chlórem a ani v něm nenajdete optické zjasňovače. Výrobky jsou běleny výhradně kyslíkem, který je šetrný k citlivé pokožce. Do výrobků nejsou v rámci výrobního procesu přidávány žádné chemické látky. Výroba je velmi šetrná k životnímu prostředí, neprodukuje emise a neznečišťuje vodu či ovzduší. Teplo, které výrobním procesem vznikne, se dále využije například k ohřevu výrobní haly. Obaly používaných materiálů jsou recyklovatelné. Odpad, který výrobou vznikne, se znovu recykluje.

Co vše můžete od společnosti Delipap Oy zakoupit

Dětské plenky Muumi Baby a dětské plenkové kalhotky Muumi Walkers patří k velmi oblíbeným produktům společnosti Delipap Oy. Věděli jste, že pod značkou Helmi Baby pořídíte vlhčené ubrousky, jednorázové přebalovací podložky a jednorázové bryndáčky? A to není všechno. Pro maminky se pod značkou Helmi Baby prodávají prsní vložky, pod značkou Vuokkoset výrobky pro dámskou intimní hygienu. Chcete nakoupit tyto ekologické výrobky výhodně? Objednat je můžete přímo na webových stránkách Muumi.

Příběh končí tam, kde vznikl. Na začátku

Delipap Oy je stále rodinný podnik. Vlastní jej rodina Nuortiů a zkuste uhádnout, kdo sedí ve vedení společnosti. Pamatujete si na chlapce, díky kterému se začaly vyrábět ekologické plenky? Oskari Nuortie  je momentálně v představenstvu společnosti. Vedení společnosti se ujala jeho mladší sestra Sanna Karhu (na fotografii níže se jedná o ženu vlevo se světlými vlasy), místo vedoucí výroby zastává již po 14 let druhá sestra (dvojče Sanny) Riikka Nuortie (žena s hnědými vlasy).

Už jste plenky s Mumínky vyzkoušeli?

Foto: Delipap Oy

Redakce
Redakce

Vítejte na stránkách Radimradi.cz. Založili jsme je pro vás. Pro matky s dětmi, nastávající rodiče i prarodiče, kteří neradi kupují zajíce v pytli a před pořízením kočárku, autosedačky, hraček, nádobí nebo dětské výživy si přečtou zkušenosti ze života. Na našich stránkách najdete informace o tom, jak je produkt dobrý, ale také jeho negativa, chyby, na které vás výrobce bude jen těžko upozorňovat. V tom tkví jejich největší přínos. Výrobky testujeme sami ve svém volném čase. Z tohoto důvodu nám může někdy trvat déle, než objektivní recenzi zveřejníme. Testujeme a hodnotíme proto, abychom vám řekli svůj názor a zkušenost, ne abychom dělali reklamu, nebo zneuctili nějaké výrobky.

Radimradi.cz
Logo