Warning: Constant FORCE_SSL_ADMIN already defined in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 91

Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 95
Jak vybrat autosedačku: Kompletní návod pro všechny hmotnostní kategorie ♥ - Radimradi.cz

Jak vybrat autosedačku: Kompletní návod pro všechny hmotnostní kategorie

Výběr autosedačky bývá pro rodiče vždy těžký. Víte, jak vybrat autosedačku a na co se zaměřit? Píšeme věcně, stručně a jasně. Ukážeme vám, jak vybrat autosedačku pro novorozence, kojence, batole i pro dítě školou povinné. Tak pojďme na to.

Autosedačka pro novorozence (vajíčko) v hmotnostní kategorii 0 – 13 kg

Vajíčko pro novorozence musí být bezpečné. Instaluje se vždy proti směru jízdy. Autosedačku upevníte buď bezpečnostními pásy, které jsou přímo na zadním sedadle v autě, nebo ji připevníte na základnu isofix. Základna isofix bývá často v prodeji zvlášť a stojí okolo 4000 Kč až 5000 Kč. Řada rodičů se ohlíží na to, aby vajíčko sedělo na nástavbu sportovního kočárku. Autosedačku můžete zakoupit v tzv. trojkombinaci (sportovní kočárek, hluboká korba a autosedačka) nebo si můžete vybrat tu, která se vám dle parametrů líbí a dokoupit ke sportovní nástavbě adaptér. To lze poměrně dobře. Kompatibilní jsou sedačky Maxi Cosi a také Britax Römer. Adaptérů na sportovní kočárky je celá řada a výběrem nejste v podstatě příliš limitováni. Adaptér stojí od 700 Kč do 1000 Kč. Můžete jej sehnat také v bazaru.

Dalším podstatným faktorem je bezpečnost. Dvakrát ročně testuje německý ADAC ty nejnovější modely autosedaček. Jak testy provádí a jaké autosedačky jsou nejbezpečnější? To jsme pro vás sepsali v článku Výsledky velkého testu dětských autosedaček 2015 až 2018 (ADAC).

Cybex Aton 5 Lavastone Black 2018 - autosedačka 0 - 13 kg (vajíčko).

Cybex Aton 5 Lavastone Black 2018 – autosedačka 0 – 13 kg (vajíčko).

 

TIP Radima ?dobrá cena kupuj zde↓
Cybex Aton 5 Lavastone Black 2018

 

Autosedačka 0 – 18 kg

Tyto autosedačky nejsou vajíčko. Není možné je přichytit na podvozek kočárku ani s adaptérem. Prodávají se zpravidla s isofixem a jejich cena se pohybuje okolo 10 000 Kč až 15 000 Kč. Instalují se proti směru jízdy a jejich vysoká cena je zapříčiněna právě nákupem sedačky společně se základnou isofix. Existují však výjimky, například autosedačka Britax Römer First Class plus, kterou pořídíte za necelé 4000 Kč. Připevňuje se po i proti směru jízdy v závislosti na váze dítěte.

Britax Römer First Class Plus 2018, Cosmos Black - autosedačka 0 - 18 kg.

Britax Römer First Class Plus 2018, Cosmos Black – autosedačka 0 – 18 kg.

Autosedačka 9 – 18 kg a 9 – 25 kg

Druhá kategorie autosedaček je vhodná pro děti, které už sedí. Autosedačky se zpravidla instalují po směru jízdy. Věděli jste, že v severských zemích děti jezdí v autosedačkách proti směru jízdy až do 25 kilogramů? U nás se takové sedačky také prodávají a jsou považovány za bezpečnější. Jejich cena je vyšší a zaplatíte za ně i 15 000 Kč. Tyto autosedačky můžete vyírat pod označením i-Size 61-105 cm. V podstatě zjednodušeně řečeno, všechny autosedačky, které prošly testy bezpečnosti ADAC a splnily je „dobře“ jsou bezpečné. Není důvod k obavám a pro děti můžete koupit sedačku i po směru jízdy. Záleží na vás, co budete preferovat, jestli sedačku s bezpečnostním pultíkem (Cybex) nebo sedačku klasickou spásy (Britax Römer) nebo sedačku s airbagy (úplně první autosedačku s airbagy představila společnost Maxi Cosi). Při nákupu se ohlížejte na to, aby se dítěti v sedačce dobře sedělo (konkrétní body najdete na konci článku). Máte-li možnost, zkuste autosedačku ve vašem autě, jak bude sedět. Ze zkušenosti autosedačky sedí na isofix dobře v jakémkoli autě od roku 2003. V menších modelech se může stát, že autosedačka sice sedí, ale dítě nemá dostatečný prostor na nohy a vadí mu sedačka před ním.

Britax Römer KING II Black 2018, Storm Grey - autosedačka v kategorii 9 - 18 kg

Britax Römer KING II Black 2018, Storm Grey – autosedačka v kategorii 9 – 18 kg

 

TIP Radima ?dobrá cena kupuj zde↓
Britax Römer KING II Black 2017, Cosmos Black

Autosedačka 9 – 36 kg

Obecně platí, že příliš univerzální autosedačky nemusí být pro miminko pohodlné. Pro starší dítě jsou zcela v pořádku. Pokud jezdíte často, je lepší pořídit mezikategorii alespoň do 18 kilogramů. I zde máte na výběr autosedačku s pultem (Cybex), který se pro starší dítě již nepoužívá. POZOR: Pult není možné dokoupit samostatně. Na to se řada rodičů ptá poté, co zakoupí velkou autosedačku bez pultíku a pak chce dodatečně pult sehnat. Ne, nelze to. Při nákupu se ohlížejte na to, aby se dítěti v sedačce dobře sedělo (konkrétní body najdete na konci článku). Autosedačka by měla být nastavitelná a pohodlná. Dítě by se nemělo odepínat za jízdy, a právě proto se u dětí v nižší váhové kategorii volí buď bezpečnostní pultík, nebo pětibodový bezpečnostní pás.

Britax Römer Adventure 2018 - autosedačka v kategorii 15 - 36 kg

Britax Römer Adventure 2018 – autosedačka v kategorii 15 – 36 kg

Norma i-size

Sedačky se zpravidla prodávají se základnou isofix, a proto patří k těm dražším. Bezpečnost testuje ADAC dvakrát ročně a vyšší cena automaticky neznamená vyšší bezpečnost. Tato norma je stanovena dle výšky dítěte a autosedačka se instaluje proti směru jízdy. U vajíček nebývá základna isofix v ceně, u autosedaček pro sedící děti ano.

KIDDY Evoluna i-Size 2017

KIDDY Evoluna i-Size 2017

 

TIP Terezy ?dobrá cena kupuj zde↓
KIDDY Evoluna i-size 2 2018 GT Speed Black

 

Tipy pro výběr autosedačky vajíčko I. kategorie

 • Prodává se s isofixem?
 • Lze dítě zcela položit?
 • Je nastavitelná?
 • Lze vyprat potah? Jak se udržuje?
 • Má novorozeneckou vložku? Je v ceně nebo se musí dokoupit?
 • Má autosedačka sluneční clonu?
 • Lze dokoupit adaptér na sportovní kočárek? Sedí na váš sportovní kočárek?
 • Jak dopadla v testech bezpečnosti ADAC?

Tipy pro výběr autosedačky II. a III. Kategorie

 • Lze nastavit zádovou opěrku?
 • Je polohovatelná opěrka hlavy, aby se dítěti dobře spalo?
 • Jak dopadla autosedačka v testech bezpečnosti ADAC?
 • Má snímatelný potah? Jak se udržuje?
 • Prodává se náhradní potah nebo letní potah?
 • Má isofix?

Další možnosti

Autosedačky se prodávají v hmotnostních kategoriích:

Autosedačky 0-13 kg
Autosedačky 0-18 kg
Autosedačky 0-36 kg
Autosedačky 0-25 kg
Autosedačky 9-18 kg
Autosedačky 9-25 kg
Autosedačky 9-36 kg
Autosedačky 15-36 kg
Norma i-Size 61-105 cm
Norma i-Size 0-76 cm

Pro novorozence se nejvíce hodí autosedačka 0 – 13 kg, 0 – 18 kg nebo i-Size 0-76 cm. Pro sedící batole je nejvhodnější sedačka 9 – 18 kg, 9 – 25 kg, i-Size 61-105 cm. Pro starší děti se hodí sedačky v hmotnostní kategorii 9-36 kg a 15-36 kg.

Kde nakupovat

V e-shopech s dětským zbožím najdete autosedaček velmi mnoho. Nemusíte se ale omezovat pouze na tyto obchody. Autosedačky jsou k dostání také v hypermarketech (Tesco) nebo v supermarketech (Lidl). Zde seženete omezenou nabídku, ale neznamená to, že autosedačky nebudou bezpečné. Například Lidl začal prodávat velmi kvalitní autosedačky řady Cybex Silver.

Zdroj foto: www.mall.cz, vlastní koláž

Redakce
Redakce

Vítejte na stránkách Radimradi.cz. Založili jsme je pro vás. Pro matky s dětmi, nastávající rodiče i prarodiče, kteří neradi kupují zajíce v pytli a před pořízením kočárku, autosedačky, hraček, nádobí nebo dětské výživy si přečtou zkušenosti ze života. Na našich stránkách najdete informace o tom, jak je produkt dobrý, ale také jeho negativa, chyby, na které vás výrobce bude jen těžko upozorňovat. V tom tkví jejich největší přínos. Výrobky testujeme sami ve svém volném čase. Z tohoto důvodu nám může někdy trvat déle, než objektivní recenzi zveřejníme. Testujeme a hodnotíme proto, abychom vám řekli svůj názor a zkušenost, ne abychom dělali reklamu, nebo zneuctili nějaké výrobky.

Radimradi.cz
Logo