Warning: Constant FORCE_SSL_ADMIN already defined in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 91

Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 95
Vyberte dětem kvalitní a bezpečnou zahradní houpačku - Radimradi.cz

Vyberte dětem kvalitní a bezpečnou zahradní houpačku

Jak vybrat dětskou houpačku a na co se při výběru zaměřit? V článku se dozvíte, jak poznáte kvalitní dětskou houpačku a jakou pořídit houpačku pro naše nejmenší, miminka a batolata.

Kdy koupit houpačku

Houpačku můžete koupit v momentě, kdy dítě umí samo bez opory sedět. Jestliže miminko ještě nesedí, do houpačky jej raději neposazujte. V zahradní houpačce mohou sedět i malé děti od půl roku, nicméně častěji jsou houpačky určeny pro děti od jednoho roku věku. Houpačky pro malé i větší ratolesti musí splňovat bezpečnostní kritéria, měly by být být vyrobeny z kvalitního materiálu, nesmí být nebezpečné, ať už při houpání, nebo při manipulaci s hračkou jako takovou. Houpačky s ohrádkou musí mít kvalitní zarážky, nebo by měly být vyrobeny z takového materiálu, aby dítě z houpačky nevypadlo.

Pravidla bezpečnosti

Bezpečnost zahradních houpaček upravuje bezpečnostní norma EN71-1, která stanoví přísná pravidla a normy pro hračky, díky nimž může dítě vykonávat pohybovou aktivitu. Na houpačky pro malé děti se také vztahuje norma norma EN71-8, v níž jsou specifikovány požadavky na hračky pro děti mladší 3 let. Jestliže bude houpačka splňovat normy EN71-1 a EN71-8, je prověřená a bezpečná i pro malé děti. Pokud budete kupovat houpačky například v supermarketu, mělo by být na štítku produktu uvedeno, že vámi vybraná houpačka tyto normy splňuje. Při výběru se ohlížejte na nosnost, bezpečnost, velikost sedátka, materiál a také na to, jak je houpačka uchycena (na zavěšení nebo má samonosnou konstrukci).

Bezpečnost zahradních houpaček upravuje bezpečnostní norma EN71-1

Bezpečnost zahradních houpaček upravuje bezpečnostní norma EN71-1

Materiál

  • Dřevěné houpačky jsou vyrobeny z přírodního kvalitního materiálu. Bývají na dotek příjemné a zdravotně nezávadné. Dřevěné houpačky jsou odolnější a kvalitnější než houpačky plastové. Děti si s nimi budou hrát roky. Dřevo bývá potaženo ochranným lakem, který prodlužuje jeho životnost, zároveň mu dodává hezký vzhled a je příjemné na dotek. Houpačka ze dřeva je ideálním doplňkem na zahradu nebo na předzahrádku u přízemního bytu. Vybrat si můžete klasickou houpačku na zavěšení, dřevěnou houpačku se samostatně stojící konstrukcí, nebo houpačku se skluzavkou, pískovištěm a prolézačkami. Přírodní dřevěný materiál oceníte v létě i v zimě, protože v létě je dřevo méně horké, než rozpálený plast. Dřevo je odolné vůči povětrnostním vlivům. Dobře upravený materiál s kvalitním lakem odolá i velkému dešti a nepřízni počasí. Nevíte, jakou značku vybrat? Podívejte se na krásné houpačky Wickey.
  • Plastové houpačky jsou vyrobeny z tvrdého a odolného plastu, který se dobře udržuje, je náchylnější na změny počasí v tom smyslu, že snadněji přejímá teploty z okolí. V zimě je studenější než dřevo, v létě je teplejší než dřevo. Houpačky z plastu jsou levnější než dřevěné houpačky. Pokud budete vybírat plastové houpačky, zajímejte se vždy o nosnost, pevnost a kvalitu materiálu. Čím levnější houpačka, tím je větší pravděpodobnost, že kvalita materiálu nebude nejlepší. Houpačka bývá barevnější, má menší životnost, ale na druhou stranu může být výrazně levnější než houpačka dřevěná.

Jak vybrat houpačku pro děti

Záleží na tom, pro jak velké dítě houpačku kupujete. Jestliže vybíráte houpačku pro miminka a batolata, dbejte primárně na bezpečnost produktu. Podstatná je také cena produktu. Vybrat si můžete houpačku na zavěšení, které jsou levnější, než houpačky samostatně stojící. Z designů si můžete vybrat od klasické houpačky, přes lodičku, houpačku se stříškou až po houpací kruh (houpací hnízdo).

  • Pro miminka: Pro nejmenší děti jsou určeny zahradní houpačky s ohrádkou, které by měly splňovat přísná bezpečnostní kritéria. V ohrádce dítě sedí a může se jí přidržovat. Houpačky s ohrádkou se hodí pro děti do tří až čtyř let. V ohrádce najdete bezpečnostní prvek mezi nohama, který se nazývá kolík, trámek či úvaz.
  • Pro starší děti: Pro starší děti jsou vhodné klasické rovné houpačky, bez ohrádky. U houpaček pro starší děti bude podstatná nosnost.
  • Pro rodinu: Pokud plánujete zakoupit rodinné houpadlo, zahradní houpačku pro celou rodinu nebo houpací vak, měly by mít nosnost okolo 200 kg až 250 kg. Bude záležet vždy na konkrétním produktu, a také na tom, pro kolik osob je určen. U houpaček pro nejmenší děti postačí nosnost 40 kg.
  • Pro sourozence: Houpačky můžete vybírat jednomístné i dvoumístné. Záleží na vás, co vám bude více vyhovovat. Jednomístné houpačky jsou běžnější a oblíbenější. Sourozencům můžete pořídit dvě jednomístné houpačky.
Houpačka Wickey Smart One

Houpačka Wickey Smart One

Druhy zavěšení

Houpačky můžete vybírat i podle druhu zavěšení. Na výběr máte houpačku pákovou, s visutou konstrukci, zavěšenou (může být zavěšená ve více bodech) a také pružinovou. Houpačky se mohou houpat zepředu dozadu, ze strany na stranu, do kruhu a také nahoru a dolů. Při umístění houpačky na zahradu musí mít okolo sebe dostatečný prostor.

Zahradní houpačka

Zahradní houpačka

Zahradní radovánky

Na zahradu můžete vyjma houpačky pořídit také prolézačky. I ty by měly být, stejně jako houpačka, bezpečné. Děti budou krásné prolézačky se skluzavkou a houpačkami milovat. Prolézačky bývají vyrobeny z kvalitního dřeva, a pokud splňují uvedené normy, jsou bezpečné. Aby byly prolézačky opravdu bezpečné a přesto pro děti zábavné, nechte si vyrobit prolézačky od specialistů, třeba z Firmy.cz.

Kolik do houpačky investovat?

Záleží vždy na vašich finančních možnostech. Ceny houpaček se pohybují od 200 Kč do řádově několika tisíc korun. Krásnou houpačku i s prolézačkou koupíte za 7 000 Kč a více. Cena v sobě nese kvalitu materiálu i provedení. Samonosné houpačky pro děti bývají dražší, než klasické houpačky na zavěšení. Bezpečné houpačky splňující evropské normy a jejich testování také něco stojí, a i to se promítne ve výši ceny produktu.

Už víte, jakou houpačku si vyberete?

Foto: Pexels.com

Redakce
Redakce

Vítejte na stránkách Radimradi.cz. Založili jsme je pro vás. Pro matky s dětmi, nastávající rodiče i prarodiče, kteří neradi kupují zajíce v pytli a před pořízením kočárku, autosedačky, hraček, nádobí nebo dětské výživy si přečtou zkušenosti ze života. Na našich stránkách najdete informace o tom, jak je produkt dobrý, ale také jeho negativa, chyby, na které vás výrobce bude jen těžko upozorňovat. V tom tkví jejich největší přínos. Výrobky testujeme sami ve svém volném čase. Z tohoto důvodu nám může někdy trvat déle, než objektivní recenzi zveřejníme. Testujeme a hodnotíme proto, abychom vám řekli svůj názor a zkušenost, ne abychom dělali reklamu, nebo zneuctili nějaké výrobky.

Radimradi.cz
Logo