Vlhčené ubrousky Bella Happy mléko a med

Vlhčené ubrousky Bella Happy mléko a med koupíte v balíčku po 64 kusech. Ubrousky se vyrábí v Polsku a seženete je hlavně online. Jsou vlhké akorát, jsou parfemované a na obalu se píše, že jsou bez alkoholu. Pojďme se podívat na jejich kvalitu, složení a cenu.
Cena a dostupnost (60 %)
Bella Happy Baby mléko a med se prodávají v balení po 64 kusech za 30 Kč až 45 Kč. V megapacku po čtyřech kusech je zakoupíte za zvýhodněnou cenu. Ubrousky seženete zejména v online obchodech, lékárnách, obchodech s dětským sortimentem a e-shopech s potravinami. V kamenných prodejnách na ně můžete narazit (například Teta), ale nemají je všude.
Vlastnosti
Velikost (100 %): Ubrousek patří k větším a jeho rozměry jsou 21×15 centimetrů. V balení je hezky složený, nemačká se.
Tloušťka (70 %): Prosvítají, ale nepatří k nejtenčím. Lze je dobře přeložit na půlku, a i tak bude plocha na utírání zadečku dostatečně velká.
Vlhkost (80 %): Vlhké jsou akorát. Na konci balení mohou být spíše sušší.
Pěnivost (100 %): Nepění.
Složení a parfemace
Složení (0 %): Aqua, Propylene glycol, Hydrolyzed milk protein, Mel extract, Lactose, Cetearyl isononanoate, Ceteareth-20, Glyceryl stearate, Cetyl palmitate, Ceteareth-12, Glycerin, Cetearyl alcohol, Polysorbate 20, Tocopherol, Gluconolactone, Parfum, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Tetrasodium glutamate diacetate, Potassium sorbate, Sodium benzoate, Benzyl Alcohol, Citric acid
- Hydrolyzed milk protein – Hydrolyzovaná mléčná bílkovina se používá jako stabilizátor a zhušťovadlo.
- Mel extract – Medový extrakt uklidňuje pokožku.
- Lactose – mléčný protein laktóza se v kosmetice používá pro hydratační účinky.
- Cetearyl isononanoate – změkčuje a vyhlazuje pokožku, na níž vytvoří hydrofobní film.
- Ceteareth-20 – mastný alkohol se vyrábí z cetearylalkoholu a ethylenoxidu. Používá se jako syntetický emulgátor a prodlužuje trvanlivost výrobku. Látka sama o sobě není škodlivá, ale při její výrobě může vzniknout karcinogenní 1,4-dioxan a výrobek může být kontaminován. Ceteareth-20 se vyrábí ve speciálních továrnách, jelikož je jeho příprava nebezpečná. Nesmí se používat na podrážděnou pokožku. Pokožku může podráždit. V kosmetice se používá ve velmi nízkých koncentracích a proto je jeho užití považováno za bezpečné. Má negativní vliv na životní prostředí.
- Glyceryl stearate – emulgátor glyceryl stearát zlepší vsakování krémů a olejů a je odvozen z palmového jádra, sojového oleje, případně může pocházet ze živočišných zdrojů. Na pokožce vytváří ochrannou vrstvu, která napomáhá dehydrataci.
- Cetyl palmitate – může mít živočišný či rostlinný původ. U přírodní kosmetiky má rostlinný. Zjemňuje a vyhlazuje pokožku.
- Ceteareth-12 – používá se jako emulgátor a povrchově aktivní činidlo (čistí).
- Glycerin – glycerin na sebe váže vlhkost. Dalším látkám v kosmetickém přípravku napomáhá, aby se snáze vstřebaly. Napomáhá větší hydrataci pokožky, kterou nedráždí.
- Cetearyl alcohol – derivuje se z kokosového oleje. případně z palmového oleje a také se vyrábí synteticky. Do kosmetických produktů se přidává jako zahušťovadlo nebo jako emulgátor. Díky této látce se do pokožky vstřebají ostatní složky produktu. Tvoří pěnu a na povrchu pokožky utvoří ochranný film a uzamyká její přirozenou hydrataci. Ve výjimečných případech může podráždit pokožku (například u nemocného lupénkou). Jinak je doporučen na citlivou či alergickou kůži.
- Polysorbate 20 – mísí olej s vodou a používá se jako emulgátor a usnadňuje ostatním látkám v produktu, aby prostoupily pokožkou. Ve vysokých koncentracích je toxický, ale v množství, která jsou povolena k užití v kosmetickém průmyslu není škodlivý. U velmi citlivých jedinců může vyvolat podráždění pokožky, jinak má uklidňující účinky.
- Tocopherol – uměle vytvořený vitamin E prodlužuje životnost produktu. Je antioxidant, zabraňuje stárnutí pokožky.
- Gluconolactone – derivát glukózy má funkci jako zvlhčovač.
- Ethylhexylglycerin – syntetická sloučenina, která posiluje jiné konzervační látky v produktu.
- Tetrasodium glutamate diacetate – podporuje konzervační látky, není rizikový pro organismus člověka a ani pro neškodí přírodě.
- Potassium sorbate
- Sodium benzoate – sodná sůl kyseliny benzoové se vyskytuje například v brusinkách, jablkách, houbách či skořici. Používá se ke konzervaci produktů v přírodní kosmetice.
- Benzyl Alcohol – organický alkohol se přirozeně vyskytuje například v ovoci. Je alergenem a může podráždit pokožku. Ve větším poměru může na pokožce vyvolat kopřivku nebo dermatitidu. Zmírňuje pocit svědění, ulevuje od bolesti, užívá se jako konzervant či rozpouštědlo. Používá se také v přírodní kosmetice. Na stupnici škodlivosti obdržel pětku (z 10 bodů) za vysoké riziko vzniku alergické reakce.
- Citric Acid – kyselina citronová se používá k úpravě pH pokožky, kterou zároveň čistí. Kyselina citronová je antibakteriální a antimykotická.
- Propylene glycol – syntetický uměle vytvořený alkohol se získává z ropy či rostlinných zdrojů. Váže na sebe vodu, zvlhčuje a hydratuje pokožku, ale zároveň může citlivou pokožku podráždit.
- Phenoxyethanol – konzervant, který může být potenciálně zdraví škodlivý (dle BIOOO.cz – více zde). V kosmetických produktech je jeho cílem zamezit množení bakterií a používá se v malém množství (1 %).
- Parfém
Složení není EKO/BIO. Objevuje se Phenoxyethanol, který by se v dětských ubrouscích vyskytovat nemusel. Zkoušela jsem na dětech jedno balení a neoprudily se, vše bylo v pořádku. Obsahují další, pro pokožku dráždivé látky, například Benzyl Alcohol a Ceteareth-20.
Parfemace (40 %): Ubrousky jsou hodně parfemované (až přespříliš), nesmrdí.
Funkčnost a kvalita
Čistota (60 %): Utírá se s nimi dobře, ale konec balení může být spíše suchý.
Spotřeba (60 %): V balení je 64 kusů. Ubrousky jsou trošku tenčí než Nivea. Vzhledově jsou Nivee nesmírně podobné a na první pohled nerozeznatelné. Ubrousek můžete přeložit na polovinu a stejně bude plocha na utírání dostatečná.
Balení (60 %): Balení po 64 kusech má silnější svrchní materiál, který se neroztrhne, otvor je zalepen tenkou fólií. Fólie se odlepuje a nedrží. Ubrousky mohou vysychat.
Jak jdou ubrousky oddělit od sebe (100 %): Oddělit jdou perfektně.
Poměr ceny a kvality (0 %)
Ubrousky koupíte bez akce za 35 Kč až 45 Kč. V balíčku je 64 kusů poměrně velkých ubrousků, které jsou slušně silné. Jenže jejich složení patří k nejslabším. Podívejte se na seznam látek, které obsahují, a jak je dlouhý. Najdete v něm přes 20 položek, mimo jiné i ne příliš pochvalný Phenoxyethanol a dále látky, které mohou dráždit pokožku. Nemají označení „sensitive“ a jsou parfemované. Ubrousky nesmrdí, ale kdyby výrobce ubral na na intenzitě vůně, ničemu by to nevadilo.
Hodnocení se vztahuje na balení ubrousků vyrobené 2018.01.09/II.
Shrnutí
Klady (+)
- Velké
- Pružné
- Dobře se vytahují z obalu a nelepí se k sobě.
- Nejsou příliš tenké a netrhají se.
Zápory (-)
- Drahé na kvalitu složení.
- Lepítko obalu se odlepuje celé a ubrousky mohou rychleji vyschnout.
- Obsahují Phenoxyethanol.
- Příliš parfemované (nesmrdí).
- Obsahují látky, které dráždí pokožku.
Celkové hodnocení
- Hodnocení - 61%61%
Vlhčené ubrousky Bella Happy mléko a med mají jedno z nejhorších složení všech vlhčených ubrousků. Obsahují Phenoxyethanol a látky, které mohou podráždit pokožku. Jsou velmi silně parfemované, a nebylo by na škodu snížit intenzitu vůně. Lepítko, které chrání ubrousky před vyschnutím, se odlepuje a neplní svou funkci spolehlivě.
Foto: Radimradi.cz, www.kosik.cz
Zdroje vlastností složení: https://www.slozeni-kosmetiky.cz, https://encyklopedie.biooo.cz