Proč (ne)kupovat příkrmy ve skleničce

Příkrmy ve skleničce jsou věc výborná, praktická a také (snad) zdravá. Ocení je celá rodina, protože jejich příprava zabere minimum času. Vlastně je stačí pouze ohřát ve vodní lázni a je to. Horší už je, podíváme-li se na jejich složení a cenu.
Kdo z koho
Připravili jsme poměrně podrobné srovnání masozeleninových a ovocných příkrmů, které nám ukázalo, že je mezi skleničkami velký rozdíl. Tak zaprvé ne vše, co je drahé, je dobré. O tom nás přesvědčily příkrmy Hipp. Vůbec nejhůře dopadly masozeleninové příkrmy Hamánek, které jsou plné škrobů, výrobce ani neuvádí podíl zeleniny na obale, a po podrobnějším průzkumu se není čemu divit. Skleničku pořídíte v akci za 14 Kč. Pokud vezmeme v úvahu, že ji musel někdo vyrobit, zabalit, dovézt do obchodu a že obchod pokrm neprodává pod cenou, tak jsou výrobní náklady velmi nízké. Proto ty škroby. Naopak si dobře vedly příkrm dmBio, které za 30 Kč nabízí zákazníkovi výborný poměr ceny a kvality.
Pesticidy a kontrola produktů
Výroba dětské výživy se řídí dle vyhlášky č. 54/2004 Sb., výroba ovocných protlaků se řídí vyhláškou č. 157/2003 Sb. pro čerstvé ovoce a čerstvou zeleninu. Příkrmy, stejně jako mléčná výživa, jsou vyráběny ve sterilním prostředí ze surovin s minimálními rezidui pesticidů. Pokud zakoupíte v obchodě zeleninu a ovoce, nemusí splňovat limity pro výživu kojenců a batolat. Na druhé straně i hypermarkety dbají na to, co prodávají a snaží se produkty maximálně kontrolovat. Jenže to nejde vždy a všude.
Časopis dTest hodnotil v roce 2015 dětské přesnídávky. Testy ukázaly, že přesnídávky pro kojence ne vždy splňují předepsané limity na pesticidy, což lze poznat pouze speciálním testem, který běžní spotřebitelé doma nemají.
Cena zde není klíčovým faktorem, jelikož i drahý příkrm nemusí být hodnocen na obsah pesticidů na výbornou. Ovšem jisté je, že je-li příkrm levný, není pro dítě ten nejlepší a možná než kupovat levný příkrm, tak je vhodnější miminku uvařit.
Co jsme při srovnávání zjistili
Příkrmy ve skleničkách bohužel nejsou vždy nejkvalitnější, co se složení týče. Vysoká prodejní cena neznamená, že je příkrm dobrý. O tom jsme se přesvědčili při srovnání vícekrát. Zde jsou v bodech krátké a výstižné poznatky.
- Vysoká cena neznamená vysokou kvalitu.
- Než příkrm zakoupíte, podívejte se vždy na obal. Nekupujte zajíce v pytli.
- TIP: Nahlédněte do našich přehledných tabulek. Srovnali jsme příkrmy za vás a označili jsme je pro přehlednost barvami.
- Máte hluboko do kapsy? Nekupujte levné příkrmy a raději dítěti uvařte.
- Dobrý poměr ceny a kvality najdete v drogerii DM (dmBio).
Jak uvařit, když není čas
Zkuste uvařit ve velkém. Nejlepší pokrm pro kojence je vždy čerstvý, jenže ne každý den je možné uvařit. Někdy se to zkrátka nedá stihnout, tak co s tím? Můžete vařit na dva dni a jídlo nechat do druhého dne v lednici. Pokud nemáte čas vařit ob den, tak můžete rozmixované jídlo zmrazit. Buď jej uložíte do speciálních krabiček, které jsou poměrně drahé, nebo dáte pokrm do skleniček od přesnídávek, plastových krabiček z Ikey, případně do formiček na led.