Warning: Constant FORCE_SSL_ADMIN already defined in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 91

Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 95
Poradíme vám: Jak vybrat dudlík, aby si dítě nezničilo zuby ♥ - Radimradi.cz

Poradíme vám: Jak vybrat dudlík, aby si dítě nezničilo zuby

Čekáte miminko a nevíte, jestli dudlík koupit nebo se bez něj obejít? Dítě dudání uklidňuje a díky dudlíku může snadněji usnout. V příspěvku vám ukážeme klady a zápory používání dudlíku a jak jej vybrat.

Proč dát dítěti dudlík

V diskuzích i článcích se dočtete různé názory o tom, že dudlík se nemá dítěti dávat v šestinedělí, že je lepší jej na dudání neučit a že si dudáním kazí sací reflex. Dítěti se sací reflex dudáním nezkazí, i přes používání dudlíku umí pít mateřské mléko. Může se stát, že dudlík ze začátku vůbec nevyžaduje a dokonce jej ani nechce. Každé dítě je jiné a vždy záleží na jeho potřebách. V porodnici se setkáte s tím, že sestřičky novorozencům dudlík běžně dávají.

Proč si cucá palec

Malé děti si často cucají prsty. Některé si prsty cucají proto, že si chtějí dudat, ale nemají dudlík. Jiné si je cucají jen tak ze zvyku. Dudlík lze dítěti vždy sebrat, palec nikoli. Když si dítě dudá, naučíte je postupem času, že dudlík mají pouze miminka a můžete mu jej sebrat. Odnaučit dítě cucání palce dá velkou práci. Větší než mu sebrat dudlík.

Dudlík Sauvinex.

Dudlík Sauvinex.

Velikost savičky a materiál

Šidítka se rozlišují dle velikosti, tvaru savičky a materiálu. Z velikostí můžete vybírat pro novorozence a nedonošené děti (newborn, -2/2 měsíce), pro děti do půl roku (0-6 měsíců), pro děti do 12 měsíců nebo do 18 měsíců. Správně velká savička snižuje riziko deformace patra a postavení zoubků. Dle materiálu se dudlíky rozdělují na latexové a silikonové.

 • Silikonový materiál je průhledný, více vydrží a dítě si na něj ze začátku může hůře zvykat. Umělý lékařský silikon je velmi odolný, nezapáchá.
 • Latexové dudlíky jsou jemnější a nažloutlé. Latex je přírodní materiál, který se získává z kaučuku, savka je měkká, pružná, snadněji se zničí, prokousne nebo opotřebuje. Nepřitahuje pachy, zůstává čistá a také je šetrná k životnímu prostředí.

Tvar savičky

Na výběr máte savičku:

 • kulatou (třešinka)
 • zploštělou (symetrickou)
 • ortodontickou (zkosenou)

Lékaři se vesměs shodují, že tvar savičky nemá zásadní vliv na postavení zubů. Podstatné je, jak dlouho a jak často má dítě dudlík v puse.

Avent dudlík třešinka

Avent dudlík třešinka

Štítek a vzhled dudlíku

Víte, proč jsou na štítku dudlíku díry? Kdyby dítě dudlík vdechlo, respektive jej strčilo celý do pusy, díry zajistí ventilaci vzduchu. Na každém dudlíku by tyto otvory měly být umístěny. Některé dudlíky mají kroužek na uchycení sponky, jiné jej nemají a dudlík se připevní za šňůrku speciálním kroužkem, který je na šňůrce umístěn.

K dudlíku můžete zakoupit ochranný kryt. Některé dudlíky se prodávají již s krytem. Ochrana slouží k cestování. Do pouzdra uložíte dudlík, který zůstane sterilně čistý.

Baby sada dvou dudlíků i s pouzdrem

Baby sada dvou dudlíků i s pouzdrem

Kdy zpozornět

Nikdy nekupujte (nedávejte dítěti) dudlík, když:

 • Se může kroužek uvolnit a dítě jej může spolknout.
 • Štítek nemá otvory.
 • Ve štítku není vykrojení na nos.
 • Savička je zakalená nebo se uvnitř nacházejí úlomky/části.
 • Savička není certifikovaná a není na ní značka výrobce.
 • Savička je tvrdá, nepoddajná, drolí se, je prasklá nebo jiným způsobem poškozená.

Jakou značku vybrat?

Záleží na tom, jakou si dítě oblíbí. Mezi nesmírně kvalitní patří značka MAM. Dudlíky vydrží a nezakalují se uvnitř. U ostatních značek se savičky zakalují, pokud se vysterilizují, ale užívání to nebrání. Mezi oblíbené značky patří NUK, Sauvinex, Babylove z DM a Avent.

Dudlík Avent.

Dudlík Avent.

Kde koupit dudlík?

Dudlík můžete koupit v obchodě s dětským zbožím, v lékárně, hypermarketu, supermarketu a také v drogerii. Nebo na Heureka.cz?⇐

Zdroj foto: www.mall.cz, vlastní koláž

Redakce
Redakce

Vítejte na stránkách Radimradi.cz. Založili jsme je pro vás. Pro matky s dětmi, nastávající rodiče i prarodiče, kteří neradi kupují zajíce v pytli a před pořízením kočárku, autosedačky, hraček, nádobí nebo dětské výživy si přečtou zkušenosti ze života. Na našich stránkách najdete informace o tom, jak je produkt dobrý, ale také jeho negativa, chyby, na které vás výrobce bude jen těžko upozorňovat. V tom tkví jejich největší přínos. Výrobky testujeme sami ve svém volném čase. Z tohoto důvodu nám může někdy trvat déle, než objektivní recenzi zveřejníme. Testujeme a hodnotíme proto, abychom vám řekli svůj názor a zkušenost, ne abychom dělali reklamu, nebo zneuctili nějaké výrobky.

Radimradi.cz
Logo