Warning: Constant FORCE_SSL_ADMIN already defined in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 91

Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 95
Co jste nevěděli o pH v dětské kosmetice - Radimradi.cz

Co jste nevěděli o pH v dětské kosmetice

Jaká je hodnota pH dětské pokožky a co znamená, když je na kosmetice napsáno, že je pH neutrální? Dětská pokožka je jemnější než pokožka dospělého, proto je, hlavně u novorozenců, výběr kosmetiky zásadní. Pojďme se blíže podívat na fakta o pH.

Základní informace o pH

Hodnota pH na kosmetických přípravcích ukazuje, zda je látka uvnitř spíše zásaditá nebo kyselá. Budeme-li mluvit o pH neutrální látce, bude vykazovat hodnotu v průměru 7. Co znamená, když je na kosmetickém přípravku napsané, že je pH neutrální a výrobce doplňuje číselné označení  5,5?

Pokud se blíže podíváme na hodnotu pH, tak bude platit, že:

  • silně kyselý roztok  má hodnotu pH 0,0 – 2,4
  • středně kyselý roztok má hodnotu pH 2,5 – 4,5
  • slabě kyselý roztok má hodnotu pH 4,6 – 6,7
  • neutrální roztok má hodnotu pH 6,8 – 7,2
  • slabě zásaditý roztok má hodnotu pH 7,3 – 8,5
  • středně kyselý roztok má hodnotu pH 8,60 – 12,0
  • silně zásaditý roztok má hodnotu pH 12,1 – 14,0

Jaké je pH pokožky novorozence a batolete

Pokožka dospělého jedince má pH mezi 4,5 až 5,5 a jedná se o slabě kyselé pH. Jestliže je na obale kosmetiky uvedeno, že je pH 5,5, jde o slabě kyselý roztok a neutralita není vztažena ke škále pH, ale k pokožce.

Právě proto některá kosmetika nemusí novorozencům vyhovovat, jelikož pH neutrální 5,5  se udává k pokožce a ve skutečnosti se jedná o mírně kyselé pH. Hodnota pH pokožky novorozence je jiná. Novorozenec má pH okolo 6,6,  batolata mezi 4 až  5,5.  PH pokožky novorozence se přibližuje neutrálnímu roztoku.

Ideální přípravek pro péči o dětskou pokožku má mít skutečně pH okolo 5,5, aby nebyla narušena kožní bariéra a aby byla pokožka dostatečně hydratována. Problém nastává u novorozenců, kdy je nejlepší v prvních týdnech života nepoužívat kosmetické přípravky. Vyrážka nebo dokonce alergická reakce se mohou objevit právě díky kyselejšímu pH.

Kosmetika pro novorozence

Novorozenci nemusí být při koupání v prvních týdnech života omýváni mýdlem, mytí vlasů šampónem stačí jednou za týden až dva. Pokud miminko snáší mýdlo dobře, můžete jej používat. Není to ale nezbytné. Po vykoupání natřete pokožku dítěte olejem. Pozor, některé oleje vysušují. Vhodný pro kojence je například měsíčkový olej Weleda. Má-li miminko suchou pokožku, případně se pokožka olupuje, vyzkoušejte krém LENIENS, který zakoupíte v lékárně. Tento krém je připravovaný přímo v lékárně.

Zdroj: Měření pH vodných roztoků
MUDr. Michaela Syrovátková, Péče o dětskou pokožku
MUDr. Stanislava Polášková, Péče o kůži novorozence a kojence

Redakce
Redakce

Vítejte na stránkách Radimradi.cz. Založili jsme je pro vás. Pro matky s dětmi, nastávající rodiče i prarodiče, kteří neradi kupují zajíce v pytli a před pořízením kočárku, autosedačky, hraček, nádobí nebo dětské výživy si přečtou zkušenosti ze života. Na našich stránkách najdete informace o tom, jak je produkt dobrý, ale také jeho negativa, chyby, na které vás výrobce bude jen těžko upozorňovat. V tom tkví jejich největší přínos. Výrobky testujeme sami ve svém volném čase. Z tohoto důvodu nám může někdy trvat déle, než objektivní recenzi zveřejníme. Testujeme a hodnotíme proto, abychom vám řekli svůj názor a zkušenost, ne abychom dělali reklamu, nebo zneuctili nějaké výrobky.

Radimradi.cz
Logo