Warning: Constant FORCE_SSL_ADMIN already defined in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 91

Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 95
Jak vybrat látkové plenky: Co musíte vědět před nákupem ♥ - Radimradi.cz

Jak vybrat látkové plenky: Co musíte vědět před nákupem

U látkových plenek máte na výběr buď univerzální velikost do 15 kilogramů, nebo kalhotky přesné váhové kategorie. Váhové kategorie a to, jak plenky sedí se odlišují dle dané značky. Pojďme se podívat na to, jak vybrat látkové plenky a také na nejčastější dotazy rodičů ohledně jejich nákupu.

Praktické rady

Vůbec před samotným nákupem si položte otázky ohledně údržby plenek. Zajímejte se o:

  • Tvrdost vody: Tvrdá voda hraje velkou roli při výběru materiálu plenek. Froté materiál v tvrdé vodě hrubne. Zkuste přidat máchadlo, ocet nebo sodu při máchání.
  • Možnosti sušení: Máte sušičku nebo budete sušit pleny na sušáku v bytě? Můžete je nechat uschnout na zahradě? Jestliže nebudete čekat na uschnutí dlouho, nemusíte kupovat velké množství plen. V opačném případě si pořiďte raději větší rezervu.
  • Finance: Kolik prostředků chcete do plenek investovat?
  • Ekologie: Nejvíce ekologické jsou biobavlna a bambus.
denní testovací sada Bamboolik pro batole

Denní testovací sada Bamboolik pro batole

Velikost látkových plenek

  • Univerzální velikost: Představuje finančně méně náročnou variantu, ale na straně druhé budete muset novorozenci do plenky vkládat další savé vrstvy, čímž se zvětší její objem a na novorozenci působí objemně. Nevydrží příliš dlouho a rychle se opotřebují. Záleží na kvalitě a značce. Miminku objemná plenka jako taková nevadí.
  • Více velikostí: Dobře se s plenkami pracuje, nejsou tolik objemné a více vydrží. Velmi dobře je koupíte i v bazaru nebo naopak je dobře prodáte, hlavně menší velikosti. Nevýhodou je vyšší finanční investice.
Bambinomio kalhotky na suchý zip

Bambinomio kalhotky na suchý zip

Zapínání

I zde máte na výběr z řady možností. Plenky se zapínají na patentky, které se neopotřebují a vydrží. Dále na suchý zip, podobně jako jednorázová plenka. Velkou výhodou zipu je, že hezky drží. Mezi nevýhody patří, že se při praní může zničit a musíte jej vždy zapnout, než kalhotky vyperete. Snappi sponka se snadno zapíná, ale pro chodící dítě nebo batolecí se dítě dejte na pleny vždy svrchní kalhotky, aby se plenka nerozepnula.

T-tomi svrchní kalhotky na patentky

T-tomi svrchní kalhotky na patentky

Druhy látkových plenek

  • All in one – velmi oblíbená varianta látkovek. Chová se jako jednorázová plenka. Nasadíte a jde se.
  • Kalhotkové pleny se nežehlí, snadno se nasazují. Dovnitř umístíte savý materiál. Výhodou je velmi snadná manipulace. Nevýhodou je to, že nemusí každému dítěti sedět, nejsou tak prodyšné jako klasické látkové plenky. To stejné pletí i pro all in one pleny. Ne každému dítěti sedí. Před nákupem proto nejprve zkuste jedny kalhotky a poté až kupujte více kalhotek. Mohou déle schnout.
  • Čtvercové pleny – nevýhodou je horší manipulace. Jinak perfektně schnou, žehlí se, při schnutí nezabeou tolik místa. Když je dáte v zimě k topení, jsou hned suché.
Bamboolik plenka AIO

Bamboolik plenka AIO

FAQ: Co vás nejčastěji zajímá při výběru látkových plenek

Máme pro vás odpovědi na nejčastější otázky, které si při výběru látkových plenek pokládáte.

Jaké plenky jsou vhodné pro novorozence a pro drobné malé děti?
Pro novorozence se hodí kalhotkové plenky Anavy nebo kalhotkové plenky Bamboolik.

Jaké kalhotky se hodí pro silnější děti?
Dětem s tlustějšími nožičkami nemusí sedět všechny plenkové kalhotky. Mezi osvědčené značky, které dětem vyhovují, patří plenkové kalhotky Haipa Daipa nebo vícevrstvé plenky Bamboolik.

Jak ušetřit při výběru látkových plenek?
Na internetu se dozvíte spoustu rad. Pravda je taková, že velmi těžko. Pokud koupíte univerzální velikost svrchních kalhotek, velmi rychle se vám opotřebují. Může se také stát, že ze začátku vyberete plenky úplně špatně, koupíte nekvalitní nebo nevyhovující. Z fleecových kalhotek může mít miminko vyrážku. Před výběrem látkových plenek je lepší se poradit s odborníkem, nechat si od něj vše vysvětlit a poté se rozhodnout, zda do plenek chcete investovat, či nikoli. Pokud ano, tak se vyplatí koupit pořádné plenky.

Vyplatí se koupit jednu velikost kalhotek na celé období?
Rozhodně je lepší koupit několik velikostí plenek. Jednak se tolik neopotřebují a užijete je také na druhé a další dítě, za další je dobře prodáte. Konečně dalším důvodem je také menší objem plenky. Univerzální velikost se hodí až do 15 kilogramů a na novorozence bude příliš velká. Dovnitř budete muset vložit další vrstvu, která dělá plenku velmi objemnou. Novorozenci to sice nevadí, nezpůsobuje mu bolení bříška a ani jej neomezuje v pohybu, ale na straně druhé se nemusí vejít do oblečení, nemusí mu být pohodlná plenka v šátku.

Bamboolik separační plenka flísová

Bamboolik separační plenka flísová

Jak koupit plenky z bazaru? Vyplatí se to?
Bazarové plenky se vyplatí koupit v menších velikostech, tedy nikoli univerzální velikost pro několik váhových kategorií. Dobře se prodávají pleny velikosti 1 po jednom dítěti. Univerzální velikost nebo plenky po více dětech se mohou z druhé ruky snadno zničit. Při nákupu žádejte vždy detailní fotografie produktu, nebo si pleny vyzvedněte osobně a prohlédněte je. Jestliže s nimi nemáte zkušenosti, zeptejte se zkušené kamarádky, vezměte ji s sebou.

Jaké pleny jsou vhodné do nosítka nebo šátku, aby nezpůsobovaly otlaky?
Oblíbené a jemné jsou například svrchní kalhotky Bamboolik, do kterých můžete vložit vícevrstvé plenky. Na nošení jsou rovněž vhodné svrchní kalhotky Haipa Daipa.

Jak rychle usušit látkové pleny?
Nejrychleji schnou čtvercové plenky. Mezi nejlevnější patří Libštátské pleny, ale po čase se začnou trhat. Mezi oblíbenou značku patří například Ellas House separační plenky a kalhotky.

Jak prát látkové pleny?
K praní zkuste žlučové mýdlo, díky přidání jedlé sody zmizí skvrny. Pleny se perou na 60 °C a vyvařují je pouze, pokud má miminko průjem nebo opruzeniny.

Jak látkovat co nejjednodušeji?
Mezi nejsnazší možnost patří používání plenky All-in-One. vše v jednom. jenom ji nasadíte a je hotovo. Dále je snadné používat pleny s nasazovacím savým jádrem (SIO) značek Bamboolik, Petit Lulu.

T-tomi bambusové separační plenky

T-tomi bambusové separační plenky

Pokud budete kupovat novou pračku, můžete vybrat nějakou s dětskými a hygienickými programy. Díky dvojímu máchání a možnosti prát na vysokou teplotu jsou vhodné ke zničení všech nežádoucích bakterií. Zároveň budou plenky dobře vyprané. Některé pračky mají také parní funkci, která má za úkol prádlo vydezinfikovat, což u plenek určitě oceníte. Použitý zdroj: Výběr nejlepších praček (Zdroj: Vybero.cz)

Kde koupit látkové plenky?

Látkovky sežnete nejen v obchodech se speciálními potřebami, který se na látkování specializuje, ale také v klasických e-shopech s dětským zbožím. Velký výběr mají třeba na Proděti.cz. Na internetu najdete obchody, které se na prodej látkovek plenek specializují (například LátkovéPleny). Dokonce plenky koupíte také v supermarketu Lidl, v obchodě Pepco nebo třeba na Mall.cz.

Zdroj foto: www.mall.cz, vlastní koláž

Redakce
Redakce

Vítejte na stránkách Radimradi.cz. Založili jsme je pro vás. Pro matky s dětmi, nastávající rodiče i prarodiče, kteří neradi kupují zajíce v pytli a před pořízením kočárku, autosedačky, hraček, nádobí nebo dětské výživy si přečtou zkušenosti ze života. Na našich stránkách najdete informace o tom, jak je produkt dobrý, ale také jeho negativa, chyby, na které vás výrobce bude jen těžko upozorňovat. V tom tkví jejich největší přínos. Výrobky testujeme sami ve svém volném čase. Z tohoto důvodu nám může někdy trvat déle, než objektivní recenzi zveřejníme. Testujeme a hodnotíme proto, abychom vám řekli svůj názor a zkušenost, ne abychom dělali reklamu, nebo zneuctili nějaké výrobky.

Radimradi.cz
Logo