Warning: Constant FORCE_SSL_ADMIN already defined in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 91

Warning: Undefined array key "HTTP_X_FORWARDED_PROTO" in /home/www/radimradi.cz/www/radimradi.cz/wp-config.php on line 95
Jak správně umýt okna, i když se blíží zima - Radimradi.cz

Jak správně umýt okna, i když se blíží zima

Jak správně umýt okna, i když se blíží zima

Čistá a lesklá okna jsou zázrak. Pokud si myslíte, že mytí oken by se mělo provádět s příchodem jara a léta, mýlíte se. A to z jedného prostého důvodu. I drobné znečištění může zabránit přístupu dostatečného množství světla do místnosti. Jejich mytí však často provázejí ošklivé šmouhy na skle. 

Abyste dosáhli lesklého povrchu, musíte ho neustále otírat. Proto správně umytá okna na podzim jsou klíčem k udržení jejich čistoty za studena. Podívejme se, co na to říkají pracovníci firmy Ohayno

Jak vybrat vhodný okamžik pro mytí oken?

Chcete-li okna umýt beze šmouh, vyberte si zamračený den, protože přímé sluneční světlo příliš rychle vysušuje prostředky a zanechává na oknech šmouhy. Důležitým pro podzimní mytí oken je, aby nepršelo, protože vaše práce by byla marná. Zároveň nesmí být venku příliš nízká teplota. Některé čisticí prostředky nemají v chladném počasí požadovaný účinek. Kromě toho se můžete při mytí oken z venkovní strany nachladit. Minimální teplota na správné fungování prostředků musí být alespoň 5°C. 

Příprava na mytí oken

Před mytím připravte každé okno: roztáhněte závěsy a upevněte je na obou stranách. Pro dosažení co nejlepšího účinku je doporučujeme vyprat, aby se na již umytá okna neprášilo. Zvedněte také žaluzie a odstraňte vše z okenních parapetů, aby vám při mytí nic nepřekáželo. 

Co všechno budete potřebovat: 

 • Mycí houba
 • Stěrka na sklo
 • Čistič na okna a rámy
 • Teplá voda
 • Hadřík 
 • Utěrka z mikrovlákna 
 • Kbelík nebo hluboká mísa

Začněte okenními rámy a parapety

Již jsme uvedli, že zaprvé je třeba odstranit všechny věci. Je to především z bezpečnostních důvodů, abyste se při čištění nezranili. Namočte hadřík do teplé vody, přidejte do něj mýdlo nebo speciální roztok na čištění plastových povrchů. 

Pokud máte stará dřevěná okna, měli byste zvolit čisticí prostředek v závislosti na materiálu, aby dřevo nenateklo vlhkostí. Zde se hodí roztok na bázi pracího prášku, prostředku na mytí nádobí nebo mýdla na praní. Stejný roztok lze použít také k odstranění prachu a nečistot z oken před použitím hlavního čisticího prostředku. Nezapomeňte také hadřík pořádně vyždímat a odstranit zbytky nečistot suchou utěrkou. 

Pozor: Vřele doporučujeme začít tímto krokem, protože jakmile se na špinavé rámy dostane voda, veškerá špína steče po oknech dolů a vaše práce může přijít vniveč! 

Čistá okna bez šmouh

Chcete-li udržet svá okna dokonale čistá a lesklá, postupujte podle těchto doporučení: 

 • navlhčenou houbou opláchněte sklo od usazeného prachu
 • několikrát jej otřete 
 • poté použijte speciální čisticí prostředek na mytí oken
 • rychle otřete utěrkou z mikrovlákna
 • nenechávejte sklo samo zaschnout, jinak na něm zůstanou zřetelné šmouhy! 
 • začněte shora, vezměte stěrku a jemně vodorovnými pohyby stírejte
 • tyto pohyby opakujte na další ploše pod sebou, ale vždy se dotkněte jiz umyté plochy
 • jakmile dokončíte stírání všech vodorovných částí, podívejte se po oknech: pokud jsou některá místa neuspokojivá, můžete na ně jednoduše dýchnout a otřít je, nebo použít speciální čisticí prostředek pro odstranění drobných nečistot
 • po dokončení sklo znovu otřete měkkou a čistou utěrkou

Poslední fází mytí oken je leštění. Je však důležité zvolit správné leštidlo. Ideální je takové, které při stříkání vytváří pěnu, a proto nestéká z vertikálního povrchu. Zároveň zkontrolujte, zda ten přípravek obsahuje alkohol. Díky němu se leštidlo ze skla rychleji odpařuje a nevytvoří nepříjemné šmouhy.

Jak často musíte mýt okna?

Obvykle doporučujeme mýt okna dva nebo třikrát ročně, po zimě a před nástupem studena. Nejen pro estetický vzhled vašeho domova nebo kanceláře, ale také kvůli tomu, že sklo je stejně jako jiné materiály náchylné ke vzniku koroze. Srážky, průmyslové plyny, znečištění způsobené stavebními látkami, celkový stav životního prostředí, ptačí trus – všechny tyto faktory mají na sklo škodlivý vliv. 

Aby byla vaše okna v dobrém stavu, je čas od času nutná celková péče. Navíc se budete moci těšit z krásného výhledu z okna a nemusíte se bát, že se vám na fotografii kromě krásného západu slunce objeví také skvrny. 

Co když nejste příznivcem umývání oken?

Někteří lidé neradi uklízejí a ještě méně rádi myjí okna. Často se to snaží přenechat někomu jinému nebo si najmou úklidovou firmu. 

Zde je několik tipů, jak se vyhnout mytí oken, pokud to také neděláte rádi: 

 • Nejjednodušší je požádat někoho, aby se o mytí oken postaral místo vás
 • Pokud máte velkou rodinu, můžete si vymyslet pravidla úklidu a rozdělit úkoly jednotlivým členům rodiny
 • Optimální je samozřejmě využít služeb profesionální úklidové firmy. 

Je dobře, že jich je v Praze a okolí dost na to, abyste si mezi nimi mohli vybrat vhodnou. Tím získáte kvalitní práci s dokonalým výsledkem a navíc ušetříte čas. 

Služba mytí oken není tak drahá, jak by si mnozí mohli myslet. Ceny v Praze se pohybují od 15 Kč za metr čtvereční. Závisí především na počtu a velikosti oken. Mnozí lidé, kteří využijí služeb profesionála, si hned uvědomí, že to stálo za to.

Můžete také vyzkoušet: Mytí oken Praha

Externí spolupráce
Externí spolupráce

Spolupracujeme také s externisty, kteří jsou specialisty ve svém oboru, a někdy nám přispějí článkem do magazínu. :) Jejich články mají přidanou hodnotu v tom, že autoři k dané problematice mají blízko, ví o ní nejvíce a snaží se své vědomosti maximálně předat dál.

Radimradi.cz
Logo